2021 İçin Google Ürünlerine Alternatifler

Burada yer alan ürün rehberi Google ürünlerine alternatifler arayan kullanıcılar için hazırlandı ve dünya çapında popüler hale geldi. Ve bu rehber 2021 yılı için yeniden hazırlandı.

Dijital mahremiyet giderek yaygınlaşıyor ve insanlar her sene daha fazla veri güvenliğine önem veriyor. Google 2019 yılında kullanıcı verilerini 3. taraflara satarak 134 milyar dolar gelir elde etti. Ve bu sayı kullanıcılar kişisel verilerine önem vermedikçe çoğalarak artacak.

Gizliliğinizi geri almak için küçük adımlar atın

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma.

Kişisel verilerin gizliliğine giden yolda küçük ama emin adımlarla araştırarak yol gitmelisiniz. Bazı noktalar da takılabilir ya da geri dönmek isteyebilirsiniz. O yüzden araştırarak ve emin adımlarla yol alın işlerinizi bozacak ani kararlar almakta acele etmeyin.


Google Arama alternatifleri
Gizlilik söz konusu olduğunda Google arama motorunu kullanmak en kötü sonuçlardan biridir. Tüm arama geçmişiniz ip adresinizle birlikte Google’ın sunucularında kaydedilir.

Google arama yerine kullanabileceğiniz bazı alternatif arama motorları

 • MetaGer : Almanya merkezli ve kullanılışı özelliklere sahip açık kaynak kodlu bir arama motoru.
 • SwissCows : Merkezi dünyanın en güvenilir yasalarına sahip İsviçre’de bulunan ve sıfır kayıt politikası yürüten özel bir arama motoru.
 • SearX : Birçok kullanışlı özelliğe sahip ve gizlilik dostu açık kaynak kodlu arama motoru.
 • Qwant : Merkezi Fransa’da bulunan özel bir arama motoru.
 • DuckDuckGo : Merkezi ABD’de bulunan özel bir arama motoru. Android ve İOS için açık kaynak kodlu tarayıcı uygulamaları mevcut.
 • Mojeek : Arama sonuçlarını diğer arama motorlarından çekmeyip sonuçları kendi verilerinden aktaran ve kendi tarayıcısına sahip İngiltere merkezli bir arama motoru.
 • YaCy : Merkezi bir sistemi olmayan ve eşler arası çalışan açık kaynak kodlu bir arama motoru.

Not: Yukarıda sıraladığımız arama motorları Mojeek hariç meta arama motorlarıdır. Yani arama sonuçları Google, Bing veya Yandex gibi arama motorlarından çekerler. Startpage ve Search Encrypt arama motorları reklam şirketlerine ait olduğu için burada onlardan bahsetmedik.


Gmail Alternatifleri
Gmail kullanışlı ve popüler bir e-posta hizmetidir ancak 3 nedenden dolayı ondan uzak durmalısınız.

 1. Gmail gelen kutunuzu veri toplamak için kullanıyor.
 2. Gelen kutunuz size özel postaların yanı sıra reklam göstermek içinde kullanılır.
 3. Gelen kutunuzun içeriği Google ve 3. taraflarla paylaşılıyor.

Ayrıca Gmail üzerinden oturum açarsanız Google dolaştığınız tüm internet sitelerinde etkinliklerinizi hesabınızla bağlantılı şekilde kayıt altına alır.

İşte Gmail’e gizlilik dostu alternatif eposta hizmetileri:

 • ProtonMail : Merkezi İsviçre’de bulunan ve 500 MB alanla ücretsiz hesap açmanızı sağlayan gizlilik dostu eposta servisi. Proton mail’in İOS ve Android için açık kaynak kodlu uygulamaları mevcut.
 • Tutanota : Merkezi Almanya’da bulunan ve 1 GB ücretsiz hesap açmanıza imkan veren gizlilik dostu e-posta sağlayıcısı. Android uygulaması Google hizmetlerinden bağımsız çalışır.
 • Ctemplar : İzlanda merkezli yeni bir arama motoru. Hiçbir meta veri toplayıp saklamaz.

Eposta sağlayıcıları hakkında daha fazla bilgi almak için şu yazılarımıza göz atın.

Güvenlik ve Gizlilik Odaklı 3 E-Posta Servisini İnceledik.
Tutanota ve Proton Mail Gizlilik Politikaları
Linux İçin Açık Kaynak E-Posta İstemcileri
Ctemplar: Tutanota Ve Proton Mail’i Unutun.

Google Chrome Alternatifleri
Google’ın tarayıcısı Chrome kullanışlı bir tarayıcıdır ancak aynı zamanda bir veri toplama aracıdır. Washington Post geçen sene yayınladığı bir makalede Chrome tarayıcının bir casus yazılım haline geldiğini ve bir haftada 11 bin izleyici çerezin gözlemlendiğini açıklamıştı.

İşte sizi internet te gezinirken korsanlara ve kötü amaçlı saldırılara karşı koruyabilecek kullanıcı dostu 8 tarayıcı:

 • Firefox : Açık kaynak kodlu bir tarayıcı olan Firefox, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla vakfı tarafından geliştirilen gizlilik dostu bir tarayıcıdır. Diğer tarayıcılardan farklı olarak daha fazla özelleştirme desteği sunan Firefox kullanıcılarına masaüstünde olduğu gibi mobilde de ( android) eklenti desteği sunar.
 • İridium : Açık kaynak kodlu Chromium tabanlı bir tarayıcı olan İridium, çok sayıda gizlilik ve güvenlik desteği sunar. Ancak mobil desteği mevcut değil.
 • Brave : Giderek daha fazla popüler hale gelen Chromium tabanlı açık kaynak kodlu başka bir tarayıcıdır. Sizi internet te tanımlayan parmak izlerine karşı korurken, reklam ve izleyicileri varsayılan olarak engeller.
 • GNU Icecat : Özgür yazılım vakfı tarafından geliştirilen Firefox tabanlı bir tarayıcı.
 • Tor tarayıcı : Firefox’un sertleştirilmiş ayarlarına sahip olan bir tarayıcıdır. Aynı zamanda parmak izine karşı mükemmel bir koruma sağlar.
 • UnGoogled Chromium : Chromium tarayıcıdan Google’a ait tüm özel kısımlar kaldırıldı.
 • Bromite : Gizlilik ayarları ve reklam engelleyiciye sahip Chromium tabanlı bir tarayıcı. Sadece Android için mevcuttur.
 • Kiwi Browser : Masaüstünde kullandığınız Chrome, Opera ve Edge tarayıcı eklentilerini kullanabileceğiniz yerleşik reklam engelleme ve karanlık mod desteğine sahip Android tarayıcı.

Google Authenticator alternatifleri
Google Authenticator, iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekleyen internet sitelerinde oturum açmayı kolaylaştırır. Ancak tüm şifrelerinizin Google sunucularında kayıtlı olması korkutucu.

 • FreeOTP : İOS ve Android cihazlarda Google Authenticator uygulamasına alternatif açık kaynak kodlu bir iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır.
 • AndOtp : Yedekleme/ geri yükleme özelliğine sahip açık kaynak kodlu kimlik doğrulama uygulamasıdır. Sadece Android için mevcuttur.
 • Aegis : Android için kullanışlı başka bir açık kaynak kodlu iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasıdır.

Google Drive alternatifleri
Özel, güvenli bir bulut depolama seçeneği arıyorsanız, bu Google Drive alternatiflerine göz atabilirsiniz:

 • NextCloud : Almanya merkezli açık kaynak kodlu, kendi kendine barındırılan bir dosya paylaşım ve işbirliği platformudur.
 • Tresorit : İsviçre merkezli kullanıcı dostu bir bulut depolama hizmeti. (açık kaynak kodlu olmadığı için resmi yazılımları üzerinden hizmeti kullanmayı tavsiye etmiyoruz. 3. taraf açık kaynak kodlu yazılımlar ile hizmeti kullanabilirsiniz.)

Ayrıca şu yazımıza göz atabilirsiniz:

Cryptomator: Dosyalarınızı yedeklemeden önce şifreyin.

Google Takvim alternatifleri
İşte bazı Google Takvim alternatifleri:

 • Lightning : Mozilla vakfı tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Thunderbird e-posta programı ve Seamonkey yazılım paketi ile uyumludur.
 • Etar : Android ve iOS için açık kaynak, temel seçeneklere sahip takvim aracıdır.
 • Fruux : Çapraz platform desteğine sahip gelişmiş özellikler sunan açık kaynak kodlu takvim aracıdır.

Hem e-posta hem de takvim işlevselliğini içeren bir çözüm arıyorsanız, Proton mail ve Tutanota’yı kullanabilirsiniz.

Google Dokümanlar / e-tablolar / slaytlar alternatifi

 • Cryptpad : Gelişmiş gizlilik ve güvenlik sunan bir Google dokümanlar alternatifidir.
 • Etherpad : Kendi kendine barındırılan depolamaya ve işbirliğine dayalı açık kaynak kodlu çevrim içi bir editördür.
 • OnlyOffice : Sınırlı özelliklere sahip açık kaynak kodlu başka bir alternatif.
 • Cryptee : Estonya merkezli açık kaynak bir alternatiftir. Fotoğraf ve belgeleri yedekleyip düzenlemek için destek sunar.

Google fotoğraflar alternatifleri
İşte bazı Google fotoğraf alternatifleri:

 • Piwigo : Kendi kendine barındırma seçeneğine sahip bir alternatif. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.
 • Lychee : Kendi kendine barındırma seçeneğine sahip başka bir açık kaynak kodlu alternatif.
 • Cryptee : Yukarıda belirttiğimiz gibi fotoğrafları fotoğrafları yedeklemek için iyi bir alternatifdir.
 • PhotoPrism : Bağımsız olarak barındırabileceğiniz yada sunucunuza bağlayabileceğiniz açık kaynak kodlu bir alternatif.

YouTube alternatifleri
Ne yazık ki YouTube ile mücadele edebilecek gizlilik odaklı bir platform mevcut değil. Ancak masaüstü için YouTubeDL Android için Newpipe uygulamasını kullanarak YouTube’u daha güvenli kullanabilirsiniz.


Google Translate alternatifleri
Ne yazık ki YouTube gibi Google’ın çeviri hizmeti ile mücadele edebilecek gizlilik odaklı bir platform mevcut değil, olanlar yetersiz. Ancak Linux için açık kaynak kodlu bir yazılım olan Crow programını kullanarak Google, Yandex veya Bing arama hizmetlerini güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Firefox tarayıcıyı kullanıyorsanız açık kaynak kodlu ” Translete Web Page” eklentisini tarayıcıya ekleyerek Chrome’de olduğu gibi yerleşik çeviri yapabilirsiniz. Üstelik Google ve Yandex seçeneklerinden birini tercih ederek.


Google analytics alternatifleri
Web sitesi yöneticileri için, Google analytics’e bir alternatif kullanmak için birçok neden var. Gizlilik endişelerinin yanı sıra, ziyaretçilerinizin gizliliğine saygı duyacak daha hızlı ve daha kullanıcı dostu alternatifler mevcut.

 • Motomo : (eski adıyla Piwik), ziyaretçilerin IP adreslerini anonimleştirerek ve keserek ziyaretçilerin gizliliğine saygı duyan açık kaynak bir analitik platformdur.
 • Fantom : Github’da bulunan açık kaynak kodlu bir alternatif. Minimal hızlı ve kullanışlıdır.
 • Get insights : Tam bir analitik paketine sahip başka bir gizlilik odaklı analitik platformdur. Ön uç istemcisi açık kaynaktır ve kaynak kodu burada mevcuttur.

Google Haritalar’a alternatif
PC’ler için bir harita alternatif Openstreetmap’tir

Mobil cihazlar için Google Haritalar alternatifi:

 • OsmAnd : Hem Android hem de iOS için ücretsiz ve açık kaynak bir mobil haritalar uygulaması mevcut. (OpenStreetMap verilerine dayanarak).

Google Play Store ve Play hizmetleri alternatifleri
Lütfen şu yazılara göz atın

Açık Kaynak Play Store İstemcisi Aurora
Açık Kaynak Android Mağaza Uygulaması F-Droid
Google Play Hizmetlerine alternatif MicroG kurulumu


Google Chrome OS alternatifleri

 • Chromium OS : Chrome OS’un açık kaynak kodlu versiyonu
 • Ubuntu Web : Firefox tabanlı bir Chrome OS alternatifi.
 • Tails : Tails, tüm trafiği Tor ağı üzerinden yönlendiren Linux tabanlı ücretsiz, gizlilik odaklı bir işletim sistemidir.
 • QubesOS : Edward Snowden tarafından önerilen, ücretsiz ve açık kaynak bir alternatif.

Halk arasında en popüler alternatifler Windows veya MacOS olsa da uzmanlar yıllardır kullanıcıları veri güvenliği için Windows konusunda uyarıyor. MacOs biraz daha iyi gözükebilir ancak Apple, veri toplamak için MacOS’u kullanıyor ve gözetim için devlet kurumlarıyla anlaşmalar yaptı.


Android alternatifleri
Android’e en büyük alternatif, Apple’ın ios’udur. Ancak gizlilik söz konusu olduğunda iOS için de sıkıntılar büyük. İşte mobil gizliliğinizi gerçekten artırabilecek birkaç Android işletim sistemi alternatifileri yada çatalları:

Lütfen şu yazımıza göz atın:

Mobil Cihazlar İçin Açık Kaynak Alternatif İşletim Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.