Açık Kaynak Android Mağaza Uygulaması F-Droid

Her gün milyonlarca Android kullanıcısı tarafından uygulama indirmek için kullanılan Play Store mağazası maalesef şu ana kadar yüzlerce milyon indirmeye kavuşan zararlı yazılımlara ev sahipliği yaptı. Play Store üzerinde uygulamaları analiz eden yazılım güvenlik araştırmacıları, her hafta Play Store’daki zararlı yazılımları tespit edip kaldırılmaları için sonuçları Google mühendisleri ile paylaşıyor.

Şu ana kadar mağazadan binlerce uygulama kaldırıldı ve kaldırılmaya devam ediyor.

Ancak “Peki şimdi ne indireceğim?, hangi uygulamaya nasıl güvenirim?” dediğinizi duyar gibiyim.

Güzel haber şu ki iOS’un aksine Android sistemi 3. taraf uygulama mağazalarına izin veriyor. İsterseniz uygulamaları Play Store üzerinden değil bu mağazalar üzerinden de cihazına kurabilirsiniz.

F-Droid mağazası cihazınıza uygulamalar kurabileceğiniz ve içinde sadece açık kaynak kodlu uygulamaların yer aldığı bir android uygulama mağazasıdır. Mağazada yer alan uygulamaların kodları herkese açıktır, İncelenebilir ve test edilebilirler. Böylece yükleyeceğiniz uygulamaların zararlı olmadıklarına emin olabilirsiniz.

Aynı zamanda F-Droid mağazasında yer alan uygulamalar Google servislerini kullanmazlar (Birçok uygulama tasarruf için Google’ın konum ve bildirim servislerini kullanır.)
Bu şekilde Google’ın cihazınızdaki uygulamalar üzerindeki hakimiyetini de kırabilirsiniz.

Yine birçok uygulama sistemine yerleştirdiği 3. taraf izleyiciler ile bilgilerinizi reklam şirketlerine pazarlar. F-Droid mağazasında uygulamalar bu tür izleyicilerden tamamen arındırılmıştır.

Açık kaynak kodlu uygulama mağazası F-Droid tarayıcılardan VPN uygulamalarına kadar birçok farklı kategoride binlerce açık kaynak kodlu uygulamaya ev sahipliği yapar.


F-Droid mağazasında yer alan uygulama kategorileri şunlar:

 • Bağlanabilirlik
 • Bilim ve Eğitim
 • Geliştirme
 • Güvenlik
 • Navigasyon
 • Okuma
 • Oyunlar
 • Para
 • Sistem
 • Spor ve Sağlık
 • Telefon ve SMS
 • Temalandırma
 • Yazma
 • Zaman
 • Çizimler
 • Çoklu ortam
 • İnternet

F-Droid mağazasında uygulamalar Play Store mağazasında olduğu gibi mağaza üzerinden güncellenir ve eğer destek varsa uygulamalar hakkında Türkçe bilgi sunulur. Ayrıca gelen güncelleme notlarını görebilir, uygulamalarda nelerin değiştiğini ve yeni olduğunu görebilirsiniz.

İzinler kısmından uygulamaların sizden istediği izinleri kontrol edebilirsiniz.

Eğer yeni güncelleme hoşunuza gitmediyse veya sıkıntı çıkardıysa internet üzerinden o site senin bu site benim dolaşmanıza gerek kalmadan bir önceki sürümleri güvenilir olarak tekrardan F-Droid üzerinden uygulama hakkında kısmında yer alan sürümler kısmından indirebilirsiniz.

Eğer gizliliğinize önem veriyorsanız F-Droid uygulama indirmelerini Tor ağı üzerinden veya https vekil sunucu üzerinden gerçekleştirerek ISS’lerin veya 3. tarafların F-Droid indirme geçmişinize ulaşmasını engelleyebilirsiniz (Ayarlar > Tor kullan/HTTP vekilini etkinleştir).

Bir başka özellik olarak, ayarlardan ekran görüntüsü almayı engelleyerek gizliliğinizi arttırabilirsiniz.

F-Droid mağazası Play Store başta olmak üzere birçok mağazada bulamayacağınız şık özelliklere sahip bazı uygulamalara ev sahipliği yapar.

Adaway: Cihaz geneli reklam engelleyici. Aynı zamanda birçok zararlı bağlantıya erişimi sistem geneli engeller. Root ve VPN ile çalışır, ayrıca çok az pil tüketir.

Aurora Store: Açık kaynak kodlu Google Play Store istemcisi. Tüm uygulamaları Play Store üzerinden çeker. Uygulama indirmek için Google hesabınızı kullanmanıza gerek kalmaz.

Newpipe: Açık kaynak kodlu YouTube istemcisi. Tüm videoları YouTube’dan çektiği için YouTube uygulamasının yerini alır. YouTube videolarını mp4 veya mp3 olarak indirebilir, ek olarak YouTube bağlantılarını arka planda çalacak şekilde oynatabilirsiniz.

Telegram FOSS: Resmî Telegram uygulaması Google servislerine bağımlıdır ve Google analitik izleyicleri içerir. Telegram FOSS tüm bunlardan arındırılmıştır.

Barinsta: Kaliteli tasarıma sahip bir Instagram istemcisi.

Frost: Yine kaliteli bir tasarıma sahip Facebook istemcisi.

Fennec: Mozilla’nın telemetri kodlarından ve Firefox tarayıcısındaki özgür olmayan kodlardan arındırılmış Firefox tabanlı bir Android tarayıcı.

Eğer isterseniz F-Droid’in ayarlar kısmında yer alan depolar seçeneğinden “Guardian Project” reposunu aktif hale getirerek Tor Tarayıcı dahil gizlilik ve sansür önleme odaklı bazı uygulamaları da F-Droid mağazasına ekleyebilirsiniz.

Son olarak eğer kök (root) erişimine sahipseniz ve cihazınızda Magisk Manager varsa modüller kısmından “F-Droid Privileged Extension” modülünü aratıp modülü cihazınıza yüklerseniz F-Droid uygulamaları elle yüklemenize gerek kalmadan Play Store’da olduğu gibi cihazınızda hızlı bir şekilde direkt olarak kurulur.

F-Droid Mağazasını İndirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.