Android için Google’dan Kurtulma Rehberi (2021)

Teknoloji giderek gelişiyor ve bazı tekel güçlerin elinde giderek güçlenen bu teknoloji, kullanıcı verilerinin mahremiyeti açısından birçok potansiyel riskler taşıyor.

Cihazın sahibi olduğu hâlde yetkileri üretici firma tarafından kısıtlanan kullanıcılar, istenmeyen veya gereksiz önceden yüklü gelen birçok uygulama ve güncelleme politikalarının yetersizliği, kullanıcıları bugünün dünyasında alternatifleri aramaya yönlendiriyor.

İyi haber şu ki, bugün tekel halini almış birçok uygulamanın açık kaynak kodlu birden fazla alternatifi var. Bu yazılımlar bir topluluk tarafından destekleniyor ve geliştirilmeye devam ediyor.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz tüm uygulamalar tescilli (sahipli) yazılımlara açık kaynak kodlu alternatiflerdir.

Not: Bu konu hakkında benzer bir yazımız mevcut (Google ürünlerine alternatifler) Daha fazla alternatif için bağlantıya göz atın.

İşletim Sistemleri

LineageOS: Android’in açık kaynak kodlu temeline dayanan ve Google’a ait Play hizmetleriyle birlikte gelmeyen Android tabanlı mobil işletim sistemi. Güncelleme desteği kesilmiş birçok Android cihaza hâlâ güncelleme desteği sunmaya devam ediyor.

Ubuntu Touch: Ubuntu Touch vakfı tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi. Linux deneyimini mobilde de yaşamak isterseniz Ubuntu Touch tam size göre. Ubuntu Touch bugün aralarında Xiaomi, Samsung ve LG cihazlarında olduğu birçok cihaza destek vermeye devam ediyor. Üstelik Android uygulamalarını Ubuntu Touch üzerinde çalıştırabilmeniz de artık mümkün. Desteklenen cihazları görmek istiyorsanız buradaki bağlantıyı ziyaret edin.

Güzel haber şu ki bu konu hakkında daha önce yazılmış iki makalemiz var. Daha fazla detaya sahip olmak için aşağıdaki makalelerimizi ziyaret edin.

GİZLİLİK VE GÜVENLİK ODAKLI ANDROİD YAZILIMLAR (okumak için tıklayınız)

2021 Yılı İçin Gizlilik Ve Güvenlik Odaklı Linux Tabanlı Mobil Cihazlar (okumak için tıklayınız)

Arama Motorları

DuckDuckGo: Arama sonuçlarını Yandex ve Bing üzerinden çeken ve kullanıcıların arama sorgularını toplamayan gizlilik odaklı arama motoru.

Brave Search: Brave tarayıcı tarafından desteklenen ve kendi arama algoritmasına sahip mahremiyet dostu anonim arama motoru.

StartPage: Arama sonuçlarını Google üzerinden çeken ancak kullanıcılara ait aramaları Google ile paylaşmayan ve toplamayan gizlilik odaklı arama motoru.

Tarayıcılar

Firefox: Mozilla vakfı tarafından geliştirilen özgür tarayıcı. Firefox Android’de masaüstünde olduğu gibi eklentiler kullanmanıza izin verir.

Fennec: Mozilla’ya ait telemetrilerin kaldırıldığı Firefox tabanlı Android tarayıcı. Resmi Firefox’un aksine farklı eklentiler kullanmaya ve about:config ayarlarını yapılandırmaya izin verir.

Mull: Kullanıcılar için önceden yapılandırılmış birçok gizlilik ayarıyla gelen başka bir Firefox tabanlı tarayıcı. Ayrıca masaüstünde olduğu gibi tarayıcıya farklı eklentiler kurabilirsiniz.

Tor Tarayıcı: Kullanıcıların Tor ağına güvenli bir şekilde bağlanması için Tor vakfı tarafından resmî olarak geliştirilen tarayıcı. Tor tarayıcı Firefox tabanlıdır. Daha önceden yapılandırılmış birçok gizlilik yapılandırması ve Firefox eklentileriyle birlikte gelir.

Not: Firefox hakkında daha fazla detaya sahip olmak için aşağıdaki makalelerimize göz atın:

Firefox İçin Gizlilik Ve Güvenlik Odaklı Eklentiler (okumak için tıklayınız)

Firefox’ta Gizlilik, Güvenlik ve Kişiselleştirme Ayarları (okumak için tıklayınız)

Brave: Kendine özgü reklamcılık ağıyla reklam izlerken bitcoin kazanabileceğiniz, dahili bir reklam engelleyiciye sahip Chromium tabanlı tarayıcı. Ayrıca merkezi olmayan bir ağla sekmeleri cihazlarınız arasında eşitlemenize izin verir.

Bromite: Bromite hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıya tıklayın.

SmartCookieWeb: Dahili reklam engelleyiciye ve özelleştirme ayarlarına sahip Android tarayıcı. En güzel yanı sekmeleri masaüstünde olduğu gibi kullanabilme imkânı.

Kiwi Browser: Chrome eklentilerini Android üzerinde kullanmak isterseniz Kiwi tam da aradığınız tarayıcı.

Not: Tarayıcılarda Kullanılabilecek Gizlilik ve Güvenlik Odaklı Eklentiler (Chromium) – Okumak için tıklayınız.

Firefox Focus: Tarayıcıdan çıktığınız anda geride iz bırakmak isteniyorsanız Firefox focus aradığınız tarayıcı. Varsayılan olarak web sitelerinde analitik izleyicileri engeller.

Uygulama Mağazaları

Aurore Store: Bir Play Store istemcisi. Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıya tıklayın.

F-Droid: Açık kaynak kodlu özgür uygulamalar mağazası. Uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıya tıklayın.

Aurora Droid: Açık kaynak kodlu birçok uygulamanın bulunduğu farklı depoları tek çatı altında toplayan alternatif bir uygulama mağazası.

Mesajlaşma Uygulamaları

Signal Messenger: Bugün başta Edward Snowden olmak üzere birçok siber güvenlik uzmanı tarafından kullanıcı mahremiyeti için önerilen mesajlaşma uygulaması. Uygulama ve sunucular tamamen açık kaynak kodlu. Signal protokolü hakkında daha fazla bilgi almak için makalemize göz atın.

Telegram: Bugün WhatsApp karşısında büyümeye devam eden gizlilik odaklı bir mesajlaşma uygulaması. En iyi özellikleri mesajları yedekleme probleminin olmaması, sınırsız depolama yeteneği, paylaşımlar yapabileceğiniz kanallar ve sohbet grupları.

NekogramX: Bir Telegram istemcisi. Resmi Telegram istemcisinden farkı:

• Yabancı dildeki yazıları anında Türkçeye çevirin.
• Çeviriler için Google dahil birçok seçenek.
• Sohbet ederken mesajlaştığınız kişi için o an mesaj yazdığınızı gizleyin.
• Opengp şifreleme desteği
• Yazıları alıntılamadan direkt olarak iletin.
• Tablet modu
• Görüntülü mesajlarda varsayılan olarak arka kamerayı kullanma
• Haritalar için Osmand desteği
• Bağlantı ön izlemelerini çevirme

Telegram FOSS: Google Play hizmetlerini kullanmayan ve analitik izleyici içermeyen bir Telegram istemcisi.

Session: Merkezi herhangi bir sunucuya sahip olmayan, merkeziyetsiz mesajlaşma uygulaması. Tüm mesajlaşma trafiğiniz Tor ağı üzerinden yönlendirilir.

Element: Kullanıcıların kendi sunucularını kurup yine farklı sunucular ile mesajlaşabileceği merkeziyetsiz bir mesajlaşma uygulaması. Element video görüşme için ekran paylaşımını destekliyor.

TRIfA: Herhangi bir sunucuya bağlanmayan ve tamamen eşler arası mesajlaşma imkânı sunan anonim bir mesajlaşma uygulaması. Ayrıca tüm trafiği Tor üzerinden aktarabilmeniz mümkün.

VPN ve DNS

Mullvad: Almanya merkezli VPN sağlayıcısı. Günlük hiçbir kayıt yok. Open VPN veya Wireguard protokollerini kullanabilme desteği. Hesap açmak için hiçbir kişisel bilgi istemez. VPN ödemelerini Bitcoin üzerinden yapabilmemiz mümkün.

Proton VPN: Proton mail tarafından geliştirildi. Merkezi güçlü kullanıcı gizliliği yasalarına sahip İsviçre. Herhangi bir günlük kayıt tutmaz. DNS sızıntılarına karşı koruma sağlar ve VPN sansürü uygulayan ülkelerde çalışmak için bazı yapılandırmalara sahiptir.

OpenVpn: Herhangi bir sunucuya sahipseniz OpenVpn protokolünü cihazınızda kullanabileceğiniz yarı resmi OpenVpn istemcisi.

WireGuard: Sunucunuz Wireguard protokolünü destekliyorsa, resmi Wireguard uygulamasıyla sunucunuza bağlantı kurabilirsiniz.

Riseup VPN: Kolektif bir topluluk tarafından desteklenen, güçlü bir şifrelemeye sahip ücretsiz bir VPN aracı.

IVPN: Wireguard destekli anonim VPN aracı. Herhangi bir günlük kaydı tutmaz. 7 cihaza kadar destek, sınırsız bant genişliği ve bölünmüş tünelleme desteği.

İnvizible: Dnscrypt, Tor ağı ve iP2 sistemlerini destekler. Aynı zamanda ağ saldırılarına karşı korumada sağlar. Kök erişimi mevcutsa VPN ile aynı anda kullanabilirsiniz. Resmi Telegram kanalı bağlantısı

Rhink DNS: Uygulamalar için güvenlik duvarı ve içerik engelleyiciye sahip DNS aracı.

PersonalDNSfilter: Java ile yazılmış reklam engelleyici. Bir DNS proxy aracı. Reklamları ve kötü amaçlı bağlantıları engeller.

E-Posta

Tutanota: Almanya merkezli gizlilik odaklı e-posta servisi. 1GB ücretsiz plan içerir. En iyi özelliği Google servislerinden tamamen bağımsız çalışması.

ProtonMail: İsviçre merkezli e-posta sağlayıcısı. OpenPGP uyumlu ve uçtan uca şifreleme sunar.

Ctemplar: İzlanda merkezli anonim e-posta sağlayıcısı. Kayıt için herhangi bir kişisel veri toplamaz. Ödemelerinizi bitcoin üzerinden yapabilirsiniz.

Ctemplar: Tutanota Ve Proton Mail’i Unutun (Okumak için lütfen tıklayınız)

Tutanota ve Proton Mail ve Gizlilik Politikaları (Okumak için lütfen tıklayınız)

Güvenlik ve Gizlilik Odaklı 3 E-Posta Servisini İnceledik (Okumak için lütfen tıklayınız)

Not: Daha fazla bilgi almak aşağıdaki makalelerimize göz atabilirsiniz.

K-9 Mail: Gmail, Yahoo ve Hotmail gibi daha önceden kullanmış olduğunuz hesaplar varsa bunları K-9 mail üzerinden kullanabilirsiniz. K-9 mail kullanma klavuzu burada.

SimpleMail: Simple mail gelen kutunuzu istenmeyen postalardan ve zararlı iletilerden korur. Gerçek e-postanızı kullanmak istemiyorsanız, e-posta ile kayıt olacağınız yerlere Simple mail üzerinden aldığınız yedek e-posta adresinizi verebilirsiniz.

Müzik ve Video

Newpipe: Bir Youtube istemcisi. Hakkında daha fazla detay buradaki bağlantıda.

Freezer: Deezer istemcisi. Hakkında daha fazla detay buradaki bağlantıda.

SkyTube: Başka bir Youtube istemcisi.

Nova Video Player: Birçok video formatını destekleyen çeşitli özelliklere sahip Video oynatıcı

VLC: Birçok video ve ses formatını destekleyen araç.

TD: Twitch video akışlarını izlemeyi destekler.

Metro: Basit ve kullanımı kolay yerel müzik çalar.

Music Player GO: Gelişmiş özelliklere sahip yerel müzik çalar.

MusicPiped: Youtube üzerinden akış sağlayan müzik çalar.

Audinaut: Subsonic uyumlu sunuculardan müzik akışı yapın.

radio reddit: Reddit üzerinden yayınlanan müzikleri dinleyin.

Timber: Materyal tasarıma sahip yerel müzik çalar.

Spotlt: Spotfy, Gana ve JioSaavn müzik akış uygulamalarında reklamları engelleyin. (Root izni gerekmeden) JioSaavn müzik akışı sağlayan birçok popüler uygulamada yer alan reklamları algılar ve engeller.

music-cyclon: Ağ üzerinden müzikleri senkronize edin.

SpotiFlyer: Spotify, Gaana, Jio Saavn, Youtube Music üzerinden müzik indirin.

Podverse: Podcast parçaları için çalma listeleri oluşturun ve cihazlarınız arasında eşitleyin.

Snapcast: Cihazlar/oynatıcılar arasında ses çıkışını senkronize edin

Sosyal Medya

TwidereX: Özgür ve modern görünüme sahip Twitter istemcisi

Fritter: Twitter üzerinden hesap açmadan Twitter hesaplarını anonim şekilde takip edin.

Harpy: Şık ve modern tasarıma sahip başka bir Twitter istemcisi

Reddit: Android için açık kaynak kodlu Reddit istemcilerine göz atmak için buradaki bağlantıya tıklayın.

Frost: Facebook ve Facebook messenger’ı kullanabileceğiniz Facebook istemcisi

Mastodon: Twitter alternatifi sosyal medya. Mastodon ve Mastodon istemcileri hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıya tıklayın.

Barinsta: Android için gelişmiş Instagram istemcisi.

Klavye

Android için kullanabileceğiniz klavye uygulamalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hava Durumu

Geometric Weather: Şık ve minimalist bir tasarıma sahip hava durum uygulaması

Pluvia: Birçok popüler animasyon içeren hava durumu uygulaması

Clima: Basit ve minimalist bir hava durumu uygulaması

Forecastie: Bulunduğunuz konum hakkında 5 güne kadar hava tahminlerini detaylı bir şekilde sunan hava durumu uygulaması

Weather Radar: Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Hava Servisi’nden doppler radar görüntüleri içeren uygulama.

Reklam Engelleyici

Adaway: Sistem genelinde reklam engeller. Root ve VPN izni ile çalışabilir

Energized: Reklamları ve kötü amaçlı bağlantıları engelleyen Magisk manager modülü

Ofis Dosyaları & PDF & E-Kitap

Collabora Office: Libre Office tabanlı. Windows ofis ve Libre ofis dosyalarını açıp düzenleyebilir.

Librera Reader: Gelişmiş ve zengin özelliklere sahip E-kitap ve PDF okuyucu. Birçok belge formatını destekler. Google Drive, OneDrive gibi birçok bulut hizmeti ile senkronize çalışabilir.

KOReader: PDF, DjVu, EPUB, FB2, CBZ gibi birçok formatı destekleyen e-kitap okuyucu.

MuPDF mini: PDF, XPS, CBZ, korumasız EPUB ve FB2 belgeleri için Minimalist görüntüleyici

PDF Creator: PDF dosyaları oluşturma ve düzenleme

Cihazlar Arası Eşitleme (Senkronizasyon)

Warpinator: Aynı ağa bağlı Android ve Linux mint kullanan bilgisayar arasında dosya paylaşma.

KDE Connect: Dosyaları, bildirimleri, sms bildirimlerini ve gelen aramaları cihazlarınız arasında eşitleyin.

Snapdrop for Android: Dosyalarınızı telefonlarınız veye telefondan bilgisayarlarlara kolayca transfer edin.

Syncthing: Tüm dosyalarınızı cihazlarınız arasında bulut hizmetlerine gerek kalmadan eşler arası ve uçtan uca şifreleme ile transfer edin.

Depolama

ownCloud: Dosyaları depolayabileceğiniz bulut aracı. Kişileri, müzikleri, takvimleri ve resimleri otomatik olarak eşitleyebilir.

Nextcloud: Çok platformlu bulut aracı. İster desteklenen bir sunucuyu kiralayıp kullanın isterseniz de kendi sunucunuz aracılığıyla kullanın. Nextcloud; Bookmark, Sms yedekleme, şifre yöneticisi, konum bulma, görev yöneticisi ve video konferans gibi birçok 3. parti yazılım ile birlikte çalışarak daha verimli bir deneyim sunar. Nextcloud ile kullanabileceğiniz uygulama listesini görmek için burada ki bağlantıya tıklayın.

RCX – Rclone for Android: Bulut tabanlı dosyalarınızı yönetebileceğiniz android için açık kaynak kodlu dosya yöneticisi. Dropbox, Microsoft Onedrive & Azure, Yandex Disk, Google Drive & Fotoğraflar ve desteklenen diğer bulut hizmetleri.

Yedekleme

OAndBackupX: Uygulamaları ve uygulama içindeki verileri yedekleyin ve geri yükleyin. (root izni gerektirir)

Çeviri

Libre Translete: Türkçe dahil 15 dil üzerinden çeviri. Web sitesi: https://libretranslate.com/#

Lingva: Web temelli çeviri. Çeviri sonuçlarını Google üzerinden alır.

Yandex Translete Web: Yandex çeviri Telegram botu.

Google çevirici: Google üzerinden çeviri yapan Telegram botu

Web sayfalarını çevir: Android için Firefox’ta yeni sayfaya açmaya gerek kalmadan yerleşik çeviri yapan Mozilla eklentisi. Google ve Yandex üzerinden anında çeviriyi destekler.

Dosya Yöneticisi

Amaze File Manager: Birçok kullanışlı özelliğe sahip kullanımı kolay Android dosya yöneticisi

Secure File Manager: Dosya şifreleme aracı

Şifre Yöneticisi

Password Generator: Kriptografik güçlü şifreler oluşturun

AuthPass – KeePass uyumlu Parola Yöneticisi- Tüm uygulama platformları için parolalar oluşturun.

KeePassDX: Çok formatlı KeePass şifre yöneticisi. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve tek seferlik şifre yönetimi (HOTP / TOTP) desteği. Ayrıca otomatik doldurma desteğine de sahip.

LessPass: Ana parolaya dayalı olarak hesaplarınız için benzersiz parolalar oluşturun

Aegis Authenticator: Materyalist tasarıma sahip İki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması

Launcher (Tema)

Rootless Pixel Launcher: AOSP benzeri uygulama başlatıcı.

Lawnchair: Google Pixel deneyimini sunar.

Slim Launcher: Minimalist Launcher uygulaması

Senior Launcher: Yaşlı insanlar için tasarlanmış uygulama başlatıcı

Ameixa: Materyal Tasarımından ilham alan bir simge temasıdır.

OpenLauncher: Minimalist simgelere sahip uygulama başlatıcı.

Harita & Konum

Osmand: Çevrim içi ve çevrim dışı çalışabilen harita ve navigasyon uygulaması.

Positional: Anlık konum uygulaması. Sensörler ve Pusula üzerinden konumunuzu takip edin. Bulunduğunuz konum hakkında enlem, boylam ve ay ve güneşin konumu gibi bilgilere ulaşın.

Private Location: Gerçek konumunuzu uygulamalardan gizleyin.

Not Alma

Bu hakkında daha fazla bilgi almak için burada ki bağlantıyı ziyaret edin.

Yapılacaklar Listesi

Tasks.org: Görev ve yapılacaklar için yardımcı uygulama. İç alt görevler için notlar ve senkronizasyon desteği.

Simpletask: Basit, minimalist bir görev yöneticisi. Arama için kapsamlı filtreleme ve hatırlatma için takvim kullanma.

Super Productivity: Yapılacaklar listesi ve zaman takibi. Github ve Gitlab ile entegre olun. Mola ve çalışma zamanlarınız için hatırlatıcılar oluşturun.

Google Play Hizmetleri

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıyı ziyaret edin.

Diğer Uygulamalar

SafeDot: Konum, mikron veya kameraya erişim sağlayan uygulamaları size bildirir.

UnTrackMe: Twitter, Reddit, İnstagram, YouTube ve Google Maps bağlantılarını gizlilik odaklı alternatif bağlantılara dönüştürün.

App Manager: Android için çeşitli özelliklere sahip güvenlik ve gizlilik aracı. Daha fazla bilgi almak için Telegram kanalımızda yer alan bu bağlantıya tıklayın.

LTECleanerFoss: Android için gereksiz dosyaları temizleme aracı.

Scrambled Exif: Paylaştığınız resimlerde yer alan konum, cihaz bilgileri, GPS ve fotoğraf çekim tarihi gibi meta verileri kaldırın.

XprivacyLua: Android için uygulamalara sahte izinler ve değerler verir. Daha fazla bilgi almak için buradaki bağlantıya tıklayın.

Storage Isolation: Android için iş profili oluşturmaya gerek kalmadan uygulamalar için sistemden bağımsız sanal depolama alanları oluşturun ve uygulamaların merkezi depolama alanına erişimini engelleyin. (Bu uygulamanın çalışması için ilk olarak uygulamayı daha sonra Magisk modüllerinden Enhanced mode for  storage Isolation modülünü kurmayı unutmayın.)

Send: Uçtan uca 10 GB ‘a kadar ücretsiz dosya paylaşma.

Video-DL : Birçok web sitesinden videoları ücretsiz indirmeye yarayan araç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.