Apple’ın İşletim Sistemleri Kötü Amaçlı Yazılımlardır. (Malware)

Özgür olmayan (tescilli) yazılımlar genellikle kötü amaçlı yazılımdır (kullanıcıya baskıcı davranmak için tasarlanmıştır). Özgür olmayan bir yazılım, sadece o yazılımın geliştiricileri tarafından kontrol edilir ve bu da onları kullanıcılar üzerinde bir güç konumuna getirir; bu temel bir adaletsizliktir. Geliştiriciler ve üreticiler genellikle bu gücü hizmet vermeleri gereken kullanıcıların zararına kullanırlar. Bu genellikle kötü amaçlı işlevler biçimini alır.

(Not: Metinde bahsedilen “iThing” kelimesi, i-bir şey anlamına gelir. Örneğin, Apple araba çıkartırsa adı muhtemelen iAraba olacaktır.)

________________________________________

• Arka Kapılar (Back door)
• Sansür
• DRM
• Uyumsuzluk
• Güvenliksiz
• Müdahale Olma
• Hapishaneler
• Manipülasyon
• Baskı
• Sabotaj
• Abonelikler
• Gözetim
• Zorbalık

_________________________________________

Arka Kapılar
• 2019-07
Apple, MacOS’ta bazı (yoksa hepsi mi?) uygulamaları otomatik olarak güncellemek için bir arka kapı olduğunu söylüyor gibi görünüyor.
Makalede belirtilen belirli değişim kötü amaçlı değildi -kullanıcıları üçüncü şahısların gözetiminden korudu- fakat bu, çok ayrı bir soru.

• 2016-07
Macintosh’taki Dropbox uygulaması, kullanıcıyı bir yönetici şifresi girmeye ikna ettikten sonra kullanıcı arayüzü öğelerinin kontrolünü ele alır.

• 2015-04
Mac OS X, 4 yıl boyunca kasıtlı olarak yerel bir arka kapıya sahipti ve bu, saldırganlar tarafından root yetkileri elde etmek için kullanılabilirdi.

• 2010-11
iPhone’un uzaktan silme için bir arka kapısı vardır. Her zaman etkin değildir, ancak kullanıcılar farkında olmadan onu etkinleştirmeye zorunlu bırakılmıştır.

• 2008-08
iPhone, Apple’ın “uygunsuz” olarak değerlendirdiği uygulamaları uzaktan silmesine izin veren bir arka kapıya sahiptir. Yani izniniz olmaksızın uygunsuz görünen herhangi bir uygulama uzaktan ve fark ettirmeden silenebilir. Jobs, Apple’ın bu güce sahip olmasının sorun olmadığını, çünkü elbette Apple’a güvenebileceğimizi söyledi.

Sansür
Apple, Apple Store aracılığıyla sansür uygulamak için genellikle tabiri caizsse tipik bir hapishane olan iOS’u kullanıyor. Daha fazla bilgi için lütfen Apple Hapishaneleri bölümüne bakın.

DRM

Dijital kısıtlama yönetimi veya kısaca “DRM”, kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerle yapabileceklerini kısıtlamak için tasarlanmış işlevler anlamına gelir.

• 2019-08
Apple, iPhone pillerine DRM koyuyor ve Apple servisi dışında bir pil değiştirme durumunda sistemin tescilli yazılımı (iOS), sistemin bazı özelliklerini devre dışı bırakıyor.

• 2017-04
DRM, iPhone 7’yi Apple servisi dışında herhangi biri için onarılamaz hale getirir.

• 2015-12
Apple, insanların bir iThing’i standart bir USB kablosuyla şarj etmesini önlemek için DRM yazılımı kullanır.

• 2008-11
MacOS’ta DRM (Dijital Kısıtlama Mekanizmaları). Bu makale, yeni bir MacBook modelinin monitörlerin kötü niyetli donanıma sahip olabilmesi için bir gereksinim getirdiği, ancak MacOS’taki DRM yazılımının donanımın etkinleştirilmesinde rol oynadığı gerçeğine odaklanmaktadır. Ayrıca, iTunes’a erişim yazılımı da bu etkinleştirmeden sorumludur.

• 2007-08
Bluray disklerine hitap eden DRM. Bu makale Windows’a odaklandı, ancak MacOS’un da daha sonra aynı şeyi yapacağını söyledi.

• 2007-03
iTunes videolarında, Apple’ın müşterilerinin satın aldıkları videoları nerede (hangi uygulamada) izleyebileceğini belirleyen DRM vardır.

Uyumsuzluk

Bu bölümde, kullanıcıların herhangi bir alternatif programa geçişini engelleyen Apple programlarının özelliklerini ve cihaz üzerinde çalışacak yazılım konusunda -özellikle özgür yazılım konusunda engelleme durumunu listeliyoruz.

• 2018-03
MacOS ve iOS’ta, fotoğrafları Photos formatından özgür bir formata dönüştürme prosedürü o kadar sıkıcı ve zaman alıcıdır ki, kullanıcılar eğer çok fazla fotoğraf varsa pes eder.

• 2018-02
Apple cihazları, etik veya değil, diğer tüm seçeneklerle uyumsuz olacak şekilde tasarlayarak kullanıcıları yalnızca Apple hizmetlerini kullanmaya zorlar.

• 2016-05
iWork (MacOS, iOS ve iCloud’da çalışan ofis yazılımı) gizli formatlar kullanır ve bunları Açık Belge Formatlarına dönüştürmek için hiçbir seçenek sunmaz. iWork formatları ilk piyasaya sürüldüklerinden bu yana birkaç kez değişti. Bu, tersine mühendislik çabalarını engelleyerek özgür yazılımın bunları tam olarak desteklemesini engellemiş olabilir.
iWork formatındaki belgeler, belgeleri saklama kalıbına uymuyor diye düşünülüyor.

Güvenliksiz

Bu hatalar kasıtlı değildi, dolayısıyla dosyanın geri kalanından farklı olarak kötü amaçlı yazılım olarak sayılmazlar. Prestijli özel mülk yazılımlarının ciddi hatalara sahip olamayacağını varsayımını çürütmek için onlardan söz ediyoruz.

• 2020-12
Herkesin erişebileceği crackware (hack programı) bir iMonster’dan şifreleri alabilir, mikrofonu ve kamerayı kullanabilir ve daha başka şeyler yapabilir.

• 2020-11
Apple, bilgisayarlarında kullanıcılara gözetim uygulayan ve kullanıcıların bilgi işlemlerini Apple’a bildiren kötü amaçlı bir yazılım kullandı.
Hatta elde edilen bu raporlar şifrelenmemişti (unencrypted) ve dahası bunların sızdırılması iki yıldır devam ediyormuş. Bu kötü amaçlı yazılım, hangi kullanıcının hangi programı ne zaman açtığını Apple’a bildiriyor. Bununla birlikte Apple, kullanıcıların bilgi işlemlerini sabote etme gücünü elinde tutuyor.

• 2019-08
iOS’ta bulunan bir dizi güvenlik açığı, saldırganların, kullanıcının iMonster’ında depolanan özel mesajlar, parolalar, fotoğraflar ve kişiler dahil olmak üzere hassas bilgilere erişim sağlamasına izin verdi.
Apple’ın tescilli yazılımının, kullanıcıları sağlam olmayan güvenlik için bile tamamen Apple’a bağımlı hale getirdiği göz önüne alındığında, iMonster’ların o derin güvenliksizliği daha da önemli bir hal alıyor. Bu aynı zamanda cihazların Apple’ın kendisine karşı bile güvenlik sağlamaya çalışmadığı anlamına geliyor.

• 2016-07
Apple’ın Image I/O API’sindeki bir güvenlik açığı, bir saldırganın belirli bir tür resim dosyasını renderlamak için bu API’yi kullanan herhangi bir uygulamadan kötü amaçlı kod yürütmesine izin verdi.

• 2016-04
iThings Mesajları uygulamasındaki bir hata, kötü amaçlı bir web sitesinin bir kullanıcının bütün mesajlaşma geçmişini ele geçirmesine izin verdi.

• 2013-11
NSA (ABD’nin istihbarat birimi – Ulusal Güvenlik Ajansı); iPhone, Android ve BlackBerry gibi akıllı telefonlardaki verilere ulaşabilir. Burada çok fazla ayrıntı bulunmamakla birlikte, bu erişebilme yetisinin, neredeyse tüm taşınabilir telefonların sahip olduğunu bildiğimiz evrensel arka kapı üzerinden olmuyor gibi görünüyor. Bu erişim birçok hatadan kaynaklanabilir. Telefonların radyo yazılımlarında çok sayıda hata olduğunu biliyoruz.

Müdahale Olma
Çeşitli tescilli (kapalı kaynak) programlar genellikle kullanıcının sistemini bozar. Sabotaj gibiler ama “sabotaj” kelimesini karşılayacak yeterlilikte değiller. Yine de, onlar çirkin ve kötüler. Bu bölümde, Apple’ın müdahale etme örnekleri açıklanmaktadır.

• 2019-08
Apple, iPhone pillerine DRM koyuyor ve sistemin tescilli yazılımı , Apple markası dışındaki yerlerde pil değişiminde bazı özellikleri kapatıyor.

Hapishaneler
Hapishaneler, uygulama programlarına sansür uygulayan sistemlerdir.

• 2019-04
Apple, MacOS için tüm uygulama yazılımlarının önce Apple tarafından onaylanmasını şart koşmayı planlıyor.
Bir seçenek olarak kontrol hizmeti sunmak yararlı olabilir ve yanlış olmaz; ancak, kullanıcıların Apple’ın onayını almasını şart koşmak zorbalıktır. Apple, kontrolün yalnızca kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için olduğunu (burada Apple kendi işletim sisteminin kötü amaçlı bir yazılım olduğunu unutuyor) söylüyor; ancak, Apple bu politikayı adım adım veya hissettirmeden değiştirebilir. Veya belki de Apple, kötü amaçlı yazılım kavramını Çin’in sevmediği herhangi bir uygulamayı içerecek şekilde tanımlayacaktır.
Özgür yazılım için bu, kullanıcıların derlemeden sonra Apple’ın onayını almaları gerektiği anlamına gelir. Bu, özgür programların kullanımını denetleyen bir sistem anlamına gelir.

• 2008-03
Apple iThing’lerin işletim sistemi olan iOS, bir hapishanenin prototipidir. Bilgisayarın içinde gelen uygulama programlarını sansürleme pratiğini başlatan ilk firma Apple’dır.
İşte iThings’in kullanıcıyı hapsetmek için kullandığı kod imzalamasıyla ilgili bir makale.
İlginç bir şekilde Apple, iThing hapishanesinin duvarlarından sınırlı geçişe izin vermeye başlıyor: kullanıcılar artık kaynak kodunun Swift ile yazılmış olması koşuluyla kendi yazdıkları uygulamaları yükleyebilir. Lakin, kullanıcılar bunu özgürce yapamıyor çünkü kendilerini tanıtmaları gerekli. İşte detaylar. Bu, hapishane duvarlarındaki bir çatlak olsa da, iThing’lerin hapishane olmadığı anlamına gelebilecek kadar büyük bir çatlak değil.

Apple hapishanelerinde uygulanan sansür örnekleri
• 2020-08
Apple, iMonsters (i-Canavarlar, belirtilen şey Apple cihazları) uygulamaları aracılığıyla yürütülen tüm işlere baskı yapıyor.
Bu, çok büyük bir adaletsizliğin belirtisidir: Apple’ın bir iMonster’a hangi yazılımın yüklenebileceğine karar verme gücüne sahip. İşte tam bir hapishane!

• 2019-10
Apple, Hong Kong protestocularının iletişim kurmak için kullandığı uygulamayı yasakladı.
İnsanların yazılımla neler yapabileceklerine ilişkin “yerel yasalara” uymak, insanların hangi yazılımları kullanabileceklerini sansürlemek için bir bahane değildir.

• 2019-10
Apple, Çin hükümeti adına iOS’taki Tayvan bayrağını sansürledi. Cihazın bölgesi Hong Kong olarak ayarlandığında, bu bayrak emoji seçimi widget’ında görünmez ancak yine de erişilebilir durumdadır. Ancak, cihazın bölgesi Çin ana karasına ayarlandığında, tüm görüntüleme girişimleri bayrak hiç var olmamış gibi “boş emoji” simgesiyle sonuçlanacaktır.
Bu nedenle Apple, App Store’u yalnızca bir sansür aracı olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda bu amaçla iThing işletim sistemini de kullanır.

• 2019-05
Herhangi bir iMonster hapishanesine hapsolan kullanıcılar, saldırganlar için kolay av haline geliyor ve Apple’ın uyguladığı uygulama sansürleme politikasından dolayı, güvenlik şirketleri saldırıların nasıl gerçekleştiği hakkında çözüm üretemiyor.
Apple’ın uygulama sansürü politikası temelde adaletsizliktir ve güvenlik tehditlerine yol açmasa bile -ki açıyor- affedilemez.

• 2017-10
Apple, uygulamalar üzerinde ABD hükûmeti için de sansürleme yapıyor. Özellikle, İranlılar tarafından geliştirilen uygulamaları siliyor.
Bu yanlışlıkların kökü de yine Apple’a dayanıyor. Apple, iMonster’ları uygulamaların sansürlenmesine izin verecek şekilde tasarlamamış olsaydı, Apple, kullanıcıların her türlü uygulamayı yüklemesini engelleme gücüne sahip olamazdı.

• 2017-07
Apple, Çin’deki uygulama mağazasından birkaç VPN’i sildi ve böylece Çin hükûmetinin sansür gücünü güçlendirmek için kendi sansür gücünü kullandı.

• 2017-01
Apple, LinkedIn uygulamasının Rusya’da dağıtımını engelleyerek Rus gözetimini güçlendirmek için kendi sansür sistemini kullandı.
Bu ironik çünkü LinkedIn de bir gözetim sistemidir. Kullanıcılarını kendi gözetimine tabi tutarken LinkedIn, kullanıcılarını Rus gözetiminden korumaya çalışıyor ve bu nedenle Rus sansürüne maruz kalıyor.
Yani, burada anlaşılan şey, Apple’ın uygulamaları sansürlemesinin yanlış olduğudur.

• 2017-01
Apple, New York Times uygulamasının dağıtımını engelleyerek Çin’in sansürünü uygulamak için kendi sansür sistemini kullandı.

• 2016-05
Apple, bazı oyunları App Store’dan yasaklayarak oyunları sansürlüyor, gerekçesi de o oyunların politik mesajlar vermesi. Görünüşe göre belirli siyasi politika yapmak (Apple’ın yaptığı da bu oluyor) Apple tarafından kabul edilebilir olarak değerlendiriliyor.

• 2015-09
Apple, App Store’dan bir programı kaldırdı çünkü Apple’a göre o programın geliştiricileri bazı iThing’leri parçalamak konusunda canavarca(!) bir çabada bulundu.

• 2015-06
Apple, ittifak bayrağını gösteren iThing uygulamalarını yasakladı. Sadece onu ırkçılığın sembolü olarak kullananlar değil, aynı zamanda onu İç Savaş’ta savaşan konfedere ordu birimlerini temsil etmek için kullanan stratejik oyunlarda bile yasakladı.
Bu gülünç karşıtlık, Apple’ın uygulamaları sansürlemesine izin verilmemesi gerektiğini gösteriyor. Apple bu sansürü biraz özenle gerçekleştirse bile, yine de doğru değil. Burada ırkçılığın kötü olup olmadığı, insanları drone saldırıları konusunda eğitmenin kötü olup olmadığı asıl mesele değil. Apple, bu sorulardan herhangi birini veya başka herhangi bir konu hakkındaki görüşlerini dayatma gücüne sahip olmamalıdır.

• 2014-12
Apple’ın keyfi ve tutarsız sansürüne ilişkin daha fazla örnek.

• 2014-05
2014 yılında Apple, bu sansür gücünü kullanarak bir süreliğine iThing’ler için tüm bitcoin uygulamalarını yasakladı. Ayrıca, insanları öldürmek gibi diğer suçlarla ilgili oyunlara izin verirken, esrar yetiştirmeyle ilgili bir oyunu da yasakladı. Sanırım Apple, öldürmeyi marihuanadan (uyuşturucu çeşidi) daha kabul edilebilir buluyor.

• 2014-02
Apple, ABD drone suikastlarının yerlerini gösteren bir uygulamayı çeşitli mazeretler göstererek reddetti. Geliştiriciler bir “sorunu” her çözdüğünde, Apple bir diğer sorundan dolayı şikayet ediyordu. Beşinci reddedilişinden sonra Apple, uygulamayı bundan dolayı sansürlediğini itiraf etti.

Manipülasyon

• 2013-08
“Koyu desenler”, kullanıcıları yanlış yönlendirmek veya seçenek ayarlarının bulunmasını zorlaştırmak için tasarlanmış kullanıcı arayüzleridir.
Bu, Apple gibi bir şirketin “Kullanıcıların bunu kapatmasına izin veriyoruz.” demesine izin verirken, aynı zamanda da çok az kişinin bunu nasıl kapatacağını anlamasına vesile olur.

Baskı
Tescilli şirketler, yazılım kullanımlarına keyfi sınırlar koyarak müşterilerinden faydalanabilirler. Bu bölümde, Apple’ın zorla satış ve diğer haksız ticari taktiklerine ilişkin örnekler verilmektedir.

• 2015-10
Apple Music abonesi değilseniz, Siri size müzik listeleri hakkında bilgi vermeyi reddediyor.

Sabotaj
Bunlar, Apple’ın kullanıcılar üzerindeki gücünü onlara zarar verecek veya çalışmalarını engelleyecek şekillerde doğrudan müdahale etmek için kullandığı durumlardır.

• 2019-08
Apple, bir kullanıcının dolandırıcı olduğundan şüphelendiğinde, davayı gizlice yürütür ve oldubittiye getirerek kararını sunar. Suçlu bulunan bir kullanıcıya verilen ceza ömür boyu sürüyor ve bu da kullanıcının sahip olduğu Apple cihazlarını sonsuza kadar işlevsellikten yoksun hâle getiriyor. Yorum yok.

• 2018-10
Apple ve Samsung, kullanıcıları yeni telefonlarını almaya zorlamak için eski telefonların performansını kasıtlı olarak düşürüyor.

• 2018-05
Apple, Telegram uygulamasının bir ay boyunca güncellemesini durdurdu.
Bu, açıkça Rusya’da Telegram’ın engellenmesi ile ilgili olarak Apple’a verilen bir emirdi.
Telegram istemcisi diğer platformlarda özgür bir yazılımdır, ancak iThing’lerde değildir. Onlar bir hapishane oldukları için, özgür yazılım olmayı amaçlayan hiçbir uygulamaya izin vermez.

• 2017-10
MacOS High Sierra, SSD önyükleme sürücülerini zorla yeniden biçimlendirir ve dosya sistemini GNU/Linux, Windows ve hatta MacOS’un daha eski sürümlerinden erişilemeyen HFS+ formatından APFS formatına dönüştürür.

• 2017-06
Apple, eski model iThing’ler için hataları düzeltmeyi bırakacak.
Bu da demektir ki Apple, insanların sorunlarının kendi başlarına çözülmelerini engeller; özel mülk yazılımının doğası da budur zaten.

• 2017-04
iPhone 7, “yetkisi olmayan” bir tamir servisi tarafından onarılırsa telefonu brick etmek (kullanılamaz hâle getirmek) için özel olarak tasarlanmış DRM içerir. “Yetkisi olmayan”, esasen Apple dışındaki herkes anlamına gelir.
(Makale DRM’yi tanımlamak için “kilit” terimini kullanıyor, ancak biz dijital kelepçe terimini kullanmayı tercih ediyoruz.)

• 2016-06
Apple, Windows’taki Quicktime’ın güvenlik açıklarını onarmayı durdurdu. Ayrıca o açıkların onarılmasını da reddetti.

• 2016-05
Apple Music istemci programı, kullanıcının dosya sistemini var olan müzik dosyaları için tarar, bunları bir Apple sunucusuna kopyalar ve dosya sisteminde olanları siler.

• 2016-02
iThing’ler için olan iOS 9 sürümü, Apple dışında biri tarafından onarıldıysa onları onarılamayacak şekilde sabote eder. Apple sonunda kullanıcıların eleştirisi üzerine bu politikadan vazgeçti. Ancak bunun yanlış olduğunu kabul etmedi.

• 2015-10
Apple, milyonlarca iThing’i kullanıcılara sormadan bir sistem güncellemesi indirmeye zorladı. Apple, yükseltmeyi zorla yüklemedi, ancak yalnızca indirme tek başına birçok soruna neden oldu.

• 2014-12
Apple, kullanıcıların iTunes ile rekabet eden internet müzik mağazalarından aldıkları müzikleri iPod’lardan sildi.

• 2007-09
Bir Apple yazılım “güncellemesi” sonradan kilidi açılmış (unlocked) iPhone’ları brick etti. “Güncelleme”, Apple sansürü tarafından onaylanmayan uygulamaları da devre dışı bıraktı. Bütün bunlar görünüşe göre kasıtlı yapılan şeylerdi.

Abonelikler

• 2020-08
Apple, herhangi bir geliştiricinin iOS veya MacOS için yazılım geliştirme araçlarına erişimini uzaktan kesebilir.
Epic Games (bu örnekte Apple’ın hedefi), kendi kötü niyetli özelliklerine sahip özgür olmayan oyunlar yapar, ancak bu, Apple’ın bu tür bir güce sahip olmasını kabul edilebilir kılmaz.

Gözetim

• 2020-04
Apple’ı ispiyonlayan Thomas Le Bonniec, Apple’ın Siri yazılımında (kullanıcılar Siri’yi etkinleştirmese dahi) onların konuşmalarını kaydetmek için gizlice Siri’yi etkinleştirdiklerini iletti. Bu sadece ara sıra değil, sistematik şekilde oluyordu.
Onun işi, bu yazışmaları dinleyip yazıya döken bir grupta olmasıydı. Apple’ın bu uygulamayı bıraktığına inanmıyor.
Bunu önlemenin tek güvenilir yolu, mikrofona erişimi kontrol eden programın, kullanıcının herhangi bir hizmeti ne zaman “etkinleştirdiğine” karar vermesi, özgür yazılım olması ve bunun altındaki işletim sisteminin de özgür olmasıdır. Bu şekilde, kullanıcılar Apple’ın onları dinleyemeyeceğinden emin olabilirler.

• 2019-10
Safari, muhtemelen “sahtekârlık yapan” web sitelerine karşılık gelen URL’leri kontrol etmek için Çin’deki Apple cihazlarından Tencent Güvenli Tarama hizmetine zaman zaman tarama verileri gönderir. Tencent, Çin hükûmeti ile işbirliği yaptığı için, Güvenli Tarama kara listesi büyük ihtimalle siyasi muhaliflerin web sitelerini içerir. Hükûmet, tek bir IP adresinden gelen sinyallari birbirine bağlayarak, Çin ve Hong Kong’daki muhalifleri tespit ederek hayatlarını tehlikeye atabilir.

• 2019-10
Çin Komünist Partisinin “Büyük Millete Çalışın” uygulaması, kullanıcıların telefonun mikrofonuna, fotoğraflarına, metin mesajlarına, kişilerine ve internet geçmişine erişim izni vermesini gerektiriyor ve Android sürümünün, geliştiricilerin “superusers” yetkileriyle istedikleri herhangi bir şeyi (kod vs.) çalıştırmasına izin veren bir arka kapı içerdiği keşfedildi. Bu uygulamanın indirilip kullanılması bazı işyerlerinde zorunludur.
Not: Makalenin Washington Post versiyonu (kısmen gizlenmiş, ancak bir metin düzenleyicide kopyalayıp yapıştırdıktan sonra okunabilir), testlerin yalnızca uygulamanın Android sürümünde gerçekleştirildiğini ve Apple’a göre: “Bu tür bir ‘superusers’ gözetimi, Apple’ın işletim sisteminde gerçekleştirilemez.”

• 2019-05
Apple’ın sözde gizlilik taahhüdüne rağmen, iPhone uygulamaları, kullanıcıların kişisel bilgilerini üçüncü taraflara gönderen izleyiciler içerir.
Makale belirli örneklerden bahsediyor: Microsoft OneDrive, Intuit’s Mint, Nike, Spotify, The Washington Post, The Weather Channel (IBM’e aittir), suç uyarısı hizmeti Citizen, Yelp ve DoorDash. Ancak, çoğu özgür olmayan uygulamanın izleyici içermesi muhtemeldir. Bunlardan bazıları telefon parmak izi, tam konum, e-posta adresi, telefon numarası ve hatta teslimat adresi (DoorDash durumunda) gibi kişisel olarak tanımlayıcı verileri gönderir. Bu bilgiler şirket tarafından toplandıktan sonra, ne için kullanılacağına dair hiçbir bilgi yoktur.

• 2018-09
MacOS için bir reklam engelleyici olan Adware Doctor, kullanıcının tarama geçmişini rapor eder.

• 2017-11
DMCA ve AB Telif Hakkı Direktifi, iOS uygulamalarının kullanıcılar üzerinde nasıl casusluk yaptığını incelemeyi yasa dışı kılıyor, çünkü bu iOS DRM’sini ihlal anlamına gelecektir.

• 2017-09
En son iThing’ler sisteminde, WiFi ve Bluetooth’u “kapatmak”, bariz bir şekilde onları gerçekten kapatmaz. Daha gelişmiş bir yöntem onları gerçekten kapatır -yalnızca sabah 5’e kadar-. İşte sizin için Apple: “Gözetlenmek istediğinizi biliyoruz”.

• 2017-02
Apple, parmak izi taramalı dokunmatik bir ekran vaadinde; bu, parmak izlerinizi Apple’a vermeden onu kullanmanın hiçbir yolu olmadığı anlamına gelir. Kullanıcılar, telefonun onları gözetleyip gözetlemediğini söyleyemezlerdi tabi.

• 2016-11
iPhone’lar, Apple’ın sunucularına çok sayıda kişisel veri gönderir. Big Brother (Büyük Birader – akraba gibi gözüken diktatör) onları oradan alabilir sonuçta.

• 2016-09
iThing’lerdeki iMessage uygulaması, bir sunucuya kullanıcının tuşladığı her telefon numarasını söyler; sunucu bu numaraları en az 30 gün boyunca kayıtlı tutar.

• 2015-09
iThing’ler, üzerinde çekilen tüm fotoğrafları ve videoları Apple sunucularına otomatik olarak yükler.
iCloud Fotoğraf Kitaplığı, çektiğiniz her fotoğrafı ve videoyu saklar ve bunları tüm aygıtlarınızda güncel tutar. Yaptığınız tüm düzenlemeler her yerde otomatik olarak güncellenir. […]
(24 Eylül 2015’te erişilen Apple’ın iCloud yönetmeliğinden alınmıştır.) iCloud özelliği, iOS’un başlatılmasıyla etkinleştirilir. “Cloud (bulut)” terimi, “lütfen nerede diye sormayın” anlamına gelir.
iCloud’u devre dışı bırakmanın bir yolu vardır, ancak varsayılan olarak etkindir, bu nedenle yine de bir gözetim işlevi olarak sayılır.
Kim olduğu bilinmeyen insanlar, görünüşe göre birçok ünlünün çıplak fotoğraflarını ele geçirmek için bundan yararlandı. O görüntülere ulaşmak için Apple’ın güvenliğini kırmaları gerekiyordu, ancak NSA bunlardan herhangi birine PRISM aracılığıyla erişebilir.

• 2014-11
Apple, çeşitli MacOS programlarının izin istemeden Apple sunucularına dosya göndermesini sağlamıştır. Bu, dosyaları Big Brother’a ve belki de diğer meraklılara gösterir.
Ayrıca özel mülk yazılıma nasıl güvenemeyeceğinizi de gösterir, çünkü şuanki sürümü kötü amaçlı bir işlevselliğe sahip olmasa bile, gelecek sürümünde kötü amaçlı bir işlevsellik ekleyebilir. Geliştirici, pek çok kullanıcı sert bir şekilde karşı çıkmadığı sürece bu kötü özelliği kaldırmaz ve kullanıcılar bunu kendileri kaldıramaz.

• 2014-10
MacOS, kaydedilmemiş ve henüz düzenlenmekte olan belgeleri Apple sunucularına otomatik olarak gönderir. Kaydetmeye karar vermediğiniz şeyler, dosyalarda sakladığınız şeylerden bile daha hassastır.

• 2014-10
Apple, bir arama tesisinde casusluk yaptığını itiraf ediyor, ancak Apple’ın bahsetmeyip de yaptığı çok daha fazla gözetleme var.

• 2014-10
En son MacOS’taki çeşitli işlemler Apple sunucularına, ne yapıldığı hakkında raporlar gönderir.

• 2014-09
Apple, mevcut durum hakkında bilgi edinmek için iPhone’lardaki bazı verilere uzaktan erişebilir ve bunu düzenli olarak yapar.
Bu, iOS 8 güvenlik geliştirmeleriyle iyileştirilmiş olabilir; ancak Apple’ın iddia ettiği ölçüde değil.

• 2014-07
iOS’un çeşitli “özellikleri”, gözetimden farklı bir amaç için var gibi görünmüyor. İşte teknik sunumu.

• 2014-01
Spotlight araması, kullanıcıların arama yaparken kullandığı kelimeleri Apple’a gönderir.

• 2014-01
iBeacon, iThing’in tam olarak nerede olduğunu belirleyip bunu depolar ve daha başka bilgilerin alınmasını sağlar.

• 2013-12
Ya Apple, NSA’nın bir iThing’deki tüm verileri gözetlemesine yardım ediyor ya da tamamen beceriksizliğinin kurbanı oluyor.

• 2013-08
iThing ayrıca Apple’a varsayılan olarak coğrafi konumunu söyler, ancak bu sonradan kapatılabilir.

• 2012-10
Ayrıca web sitelerinin kullanıcıları izlemesi için varsayılan olarak etkinleştirilen bir özellik de vardır. (Bu makale iOS 6’dan bahsediyor, ancak iOS 7’de de hala geçerli bir özellik.)

• 2012-04
Kullanıcılar, geçerli bir e-posta adresi vermeden ve Apple’ın gönderdiği doğrulama kodunu almadan bir Apple Kimliği (ücretsiz uygulamaları yüklemek için bile gerekli) oluşturamaz.

Zorbalık
Zorbalar, üretici tarafından “yetkilendirilmemiş” herhangi bir işletim sistemini reddeden yönetimlerdir.

• 2014-12
Apple, kullanıcıların iOS’un eski sürümlerine geri dönmesini keyfi olarak engeller.

• 2012-05
Apple iThing’leri zorba aygıtlardır. iThing’lere Android yüklemek için bir yöntem vardır, ancak onu kurmak ya da farklı bir sistem kurmayı mümkün kılmak için bir açık bulmak veya “hackleme” gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.