Bromite: Gizlilik Ve Güvenlik Odaklı Chromium Tarayıcı (Android)

Bromite gizlilik ve güvenlik odaklı açık kaynak kodlu bir Chroimum tarayıcısıdır. Kullanıcıların internet de dolaşırken güvenliğini artırmak ve tehlikelere karşı korumak için bir dizi sertleştirme ayarlarına sahiptir.

Tarayıcı Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu tarayıcı projesi Chromium’u temel alır. Ancak Bromite Chromium’dan farklı olarak, Chromium’da yerleşik olan bazı Google hizmetlerini üzerine inşa edildiği Chromium’un temelinden kaldırmıştır.

Bu sayede kullanıcılar Chromium ile birlikte gelen Google mülklerinden kurtularak daha anonim bir tarama deneyimi yaşayabilirler.

Şimdi Bromite tarayıcının bazı özelliklerine yakından bakalım:

• Webrtc sızıntılarına karşı koruma (webrtc sızıntıları Vpn kullanırken dahi yerel IP adresinizin sızmasına neden olabilir.)

• Arama sonuçlarından Google amp kaldırıldı

• Google güvenli tarama kaldırıldı

Sürekli gizli mod kullanma desteği

• Dahili reklam engelleyici

• YouTube’u arka planda oynatma

Webgl engelleme bayrağı (Bu özellik chrome://flags/ adresinde bulabileceğiniz ancak kaldırılan bir Chromium bayrağıdır. Webgl grafiklerini engellemek güvenliğinizi arttırabilir.)

Süper çerez saldırılarına karşı favicon isteklerini isteğe bağlı yapma

Google’ın FLoC özelliği kaldırıldı

Ağ saldırılarını websockets aracılığıyla engelleme

Web siteleri için kullanılan yerel saat dilimini özelleştirme

Kullanıcı aradizini özelleştirme

Özel sekmelerde tarama geçmişini görme

AV1 kodek desteği

Dosyalar için varsayılan indirme konumunu değiştirme

Sayfaların kaynağını görüntüleme

• Dav1d kod çözücü varsayılan olarak etkin

Yer imlerini içe ve dışarıya aktarma

Gizli sekmeler de ekran görüntüsü almak için Chrome bayrağı

GrapheneOS, Ungoogled Chromium, Iridium ve Brave gibi projelerden alınan gizlilik yamaları

Disable JIT (JavaScript kodlarını yerel koda derlemeyerek performans pahasına güvenliği arttırma. Ayarlar- Gizlilik ve Güvenlik- Disable JIT)

Yukarıda saydığımız özellilerinden de anlaşılacağı gibi, Bromite güvenli bir tarama deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için güvenilir bir tarayıcıdır.

Bromite’in üzerine inşa edildiği Chromium projesi Google’ın Chrome tarayıcısının da tabanını oluşturur. Chromium sanal alan özelliği sayesinde tüm işlemleri ayrı ayrı çalıştırarak kullanıcılar için güvenli bir tarama deneyimi sunar.

Ancak Google birçok kez tarayıcının sanal alan kısımlarında açıklar bıraktı veya Sanal alanın güvenliğini Chrome tarayıcısında azalttı.

Bromite Google’ın aksine Sanal alanı daha da sertleştiren bir tarayıcı projesidir.

Fakat belirtelim ki anonim kalmak için gizlilik odaklı bir tarayıcı arıyorsanız, Bromite muhtemelen aradığınız tarayıcı olmayacaktır.

Anonim bir tarama için Tor tarayıcı kullanmanız önerilir.

Bromite aynı zamanda Google’ın açık kaynak kodlu WebView projesine dayanan Bromite System WebView projesini de geliştirmekte.

Birçok uygulama internet arayüzünü sağlamak için sistemde kurulu olan WebView aracını kullanır. Bromite WebView aracında, tarayıcıda olduğu gibi bazı gizlilik yamalarıyla birlikte gelir.

Bu sayede sadece tarayıcıda değil, Bromite WebView aracıyla uygulamalarında daha güvenli bir şekilde internete erişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Bromite Web Sitesi

Bromite Github Adresi

Tarayıcılar internete açılan ilk kapınızdır. Yanlış bir tarayıcı seçimi istenmeyen kişilerin bu kapıdan içeriye girmesine neden olabilir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.