Edward Snowden’dan Çevrim içi Gizlilik İçin 5 Tavsiye

“Eğer saklayacak bir şeyin yoksa gizlilik için endişe etme.”

Takip ve gözetimin giderek arttığı bir zamanda, gizlilik gerçekten de, sadece bir şeyler saklamak için midir?

Arama kayıtlarınız dinleniliyor, birçok sosyal medya uygulaması, kişisel verilerinizi 3. taraf reklam verenlere satıyor. Birçok uygulama ağ etkinliğinizi kontrol ediyor ve etkinliğinizi kayıt altına alıyor.

Kullanıcılara ait verilerin yine sadece kullanıcıların elinde olması bir prensip meselesi değil zorunluluktur.

İlgili Yazı: “Evet, saklayacak bir şeylerin var

Bu durumu en iyi anlayan insanlardan biri hiç kuşkusuz Edward Snowden’dır. Snowden eski Amerikan istihbarat teşkilatı üyesi. Bir zamanlar Amerika’nın, tüm Amerikan halkını ve dünya çapında birçok siyasi lideri gözetleme faaliyetlerinin içerisinde yer aldı. Daha sonra bu durumu dünya ile paylaştı ve Amerika’dan kaçmak zorunda kaldı.

Şu an Rusya’da kimsenin bilmediği bir yerde yaşıyor.

Edward Snowden artık sürekli olarak konuşuyor ve insanları çevrim içi mahremiyet konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Gelin Edward Snowden tarafından tavsiye edilen 5 gizlilik ipucunu yakından inceleyelim:

1. Google, Facebook ve Dropbox gibi popüler çevrim içi tüketici hizmetlerinden kaçının.

Edward Snowden 2014 yılının ekim ayında verdiği bir röportajda Facebook, Dropbox ve Google’ı çevrim içi gizlilik için kaçınılması gereken hizmetler olarak belirtti.

Google ve Facebook yıllardan beri çevrimiçi gizlilik ve güvenlik konusunda skandalların tam ortasında yer aldı. Her ne kadar Facebook ve Google zamanla bazı önlemler alsa da, Snowden’a göre bu önlemler yetersiz.

Öbür suçlu? Başka bir suçlu ise çevrim içi depolama hizmeti Dropbox. Edward Snowden’a göre Dropbox verileri yerel şifrelemede yetersiz kalıyor.

İlgili Yazı: Cryptomator: Dosyalarınızı yedeklemeden önce şifreyin

2. Sabit sürücünüzü şifreleyin.

Dosyalarınız için parola koruması kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bu verileri korumanın tek değil ilk adımıdır. Edward Snowden şifrelemenin dijital bir dünya da “karanlık sanatlara karşı savunma” olduğunu düşünüyor.

Tüm sabit disk sürücünüzü şifrelemek, bilgisayarınızın kaybolması veya çalınması (veya ele geçirilmesi) durumunda koruma sağlar. Üstelik bunu yapmak için teknik bir uzman olmanıza gerek yok.

3. Tarayıcı eklentileriyle çevrim içi izlemeden kaçının.

Reklam verenler ve dev şirketler kullanıcı verilerini kişiselleştirmek ve daha iyi hedeflenmiş reklamlar sunmak için muazzam miktarda veriler toplarlar.

Bugün hemen hemen birçok web sitesi kullanıcı etkinliklerini kayıt altına alan analitik izleyicilerle dolu (Google, Facebook, Amazon, Twitter)

Tek başına bir eklenti kurmak çevrim içi gizliliğinizi geri kazandıracaktır.

Firefox ve Chrome için mevcut uBlock Origin eklentisi tek başına binlerce analitik izleyiciyi engellemenize yardımcı olabilir.

4. Sohbet ve e-postada çevrimiçi iletişimleri şifreleyin.

Gizliliğe önem verdiğini iddia eden bir hizmet kullanıyor olsanız bile özel mesajlaşmalarınızı ayrıca şifreleyin. Herhangi bir mesaj veya e-posta iletisi göndermeden önce OpenPGP şifreleme aracıyla yazdıklarınızı ayrıca şifreleyebilirsiniz.

Bu sizi bazı önemli mesajlarınız için 3. taraf hizmetlere güvenme zahmetinden kurtarır.

Ayrıca gizlilik odaklı mesajlaşma veya e-posta hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

Daha fazla detay için buradaki yazımızı kontrol edin.

5. Çevrim içi gezinme için Tor kullanın.

Tor, ‘Soğan Yönlendiricisi’ anlamına gelir ve birden çok güvenlik katmanı kullanması nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Temel olarak, iletişimlerinizi bir röle ağı etrafında dolaştırarak herhangi birinin çevrim içi etkinliğinizi izlemesini (imkansız değilse de) zorlaştırır.

Tor ağı merkezi bir yapıda bulunmadığı, güçlü şifreleme yöntemleri kullandığı ve çok sayıda kullanıcının bir araya gelerek oluşturduğu bir ağ olduğu için günümüzde anonimlik için en çok tavsiye edilen hizmetlerin başında geliyor.

Tor ağını kullanmak sansürü atlatmanıza ve çevrim içi gizliliğinizi sağlamanıza yardımcı olur.

ABD hükümeti onu yok etmek iste bile, Tor sisteminin tasarımı ademi merkeziyetçi bir yapıda olduğu için, bunu yapamayacağı şekilde tasarlanmıştır.

Edward Snowden

SON

Bizi Telegram kanalımızdan takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.