Google Play Hizmetlerine alternatif microG kurulumu

MicroG, Google play hizmetleri için Açık kaynak kodlu bir Play Store hizmetleri istemcisidir. Gapps paketi içermeyen cihazlarda, Google hizmetleri olmadan çalışmayan yada bildirim göndermeyen uygulamaları Google’a bir ön uç açarak çalışmalarını sağlar.

MicroG’un henüz hayla geliştirilmekte olan ve %100 kararlı olmayan bir proje olduğunu hatırlatalım.

Microg kurmak için cihazınıza gapss paketi içermeyen bir özel yazılım yani custom rom kurmanız tavsiye edilir.

Cihazınızda Microg’un çalışması için yazılım sisteminizin sahte imza yetkisine izin vermesi gerekiyor. Microg, bu sahte imza yetkisi ile cihazınızda play hizmetlerini taklit edecektir.

Bugün genel olarak özel yazılım custom romların çoğu sahte imza yetkisine izin veriyor. Ancak resmi LineageOS gibi bazı özel custom rom yazılımları sahte imza yeteneğini desteklemez. Ancak bunu da aşmanın bazı yolları var. O yüzden bu yazımda sahte imzaya destek veren yazılımlar ve destek vermeyen yazılımlar için Microg kullanımının farklı yollarını da anlattım.

Lineage MicroG

Lineage MicroG, resmi LineageOS yapısına dayanan ve MicroG hizmetlerinin önceden kurulu olarak geldiği Android projesidir.

Kullanmış olduğunuz cihaz Lineage MicroG tarafından destekleniyorsa, MicroG yüklü LineageOS android yazılımını, herhangi bir ek ayara kalmadan cihazınıza kurabilirsiniz.

Eğer cihazınız desteklenmiyorsa üzülmeyin ve sadece aşağıdaki adımları takip edin.

Magisk Manager Kurulumu

Cihaza Microg kurmak için ilk önce root yöneticisi Magisk manager’ın kurulu olması gerek.

En son Magisk Manager Apk’sını indirmek için Magisk’in Github sürümler sayfasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Burada assets yazan kısımdan en son yayınlanan Magisk apk’sını indirin.

İndirdiğiniz Apk dosyasının ismini apk.zip olarak değiştirin. Şimdi Twrp modunu açıp apk.zip dosyasını yükleyin ve cihazı yeniden başlatın.

Şimdi ise apk. zip dosyasının ismini magisk.apk olarak değiştirin ve magisk.apk uygulamasını yükleyin.

Herşey bu kadar ! Magisk artık kullanıma hazır.

MİCROG KURULUMU

İNDİRME

Cihazınıza MicroG kurmak için evvela, buradaki adresten NanoDroid MicroG paketini indirin ve indirdiğiniz zip dosyasını Twrp modunda flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.

KURULUM

Eger kullandığınız özel rom sahte imza yetkisine izin veriyorsa, Microg uygulamasını açıp “Self-Check” kısmında onay işareti içermeyen boşlukta olan seçenekler için en baştan başlayıp yazıların üstüne tıklayacak şekilde baştan sona tüm izinleri verin.

Eğer tüm izinleri sağlayıp Microg’a gerekli yetkiyi verdiyseniz aşağıdan ” Microg Settings Kurulumu” kısmından yazıyı okumaya devam edin.

Cihazınızda kullandığınız yazılım, sahte imza yetkisi vermiyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

DİĞER YÖNTEMLER

Android 11 kullanıyorsanız kullandığınız yazılımda sahte imza yetkisini sağlamak için aşağıdaki makalemize göz atın:

Android 11 için İmza Sahtekarlığı

Diğer Yöntem- EdXposed Modülü

Android 9 ve Android 10 için Kurulum

Not: Buradaki işlem Android 9 ve Android 10 yazılımlar çalıştıran cihazlar içindir.

Magisk Manager’i açıp arama kısmına “Riru” yazarak ekran görüntüsünü attığım iki modülden ilkini modüllere ekleyin.

Riru- EdXposed modülünü buradaki bağlantıdan zip dosyası olarak indirip, indirdiğiniz dosyayı yine Magisk üzerinden yükleyin.

Cihazı yeniden başlatın.

Android 8 ve Altı İçin Kurulum

Eğer Telefonunuzun Android versiyonu 8 ve altında ise F-Droid mağazasından Xposed installer uygulamasını indirin. Daha sonra ise Xposed uygulaması aracılığıyla cihazınıza uygun zip dosyasını yükleyip telefonun yeniden başlamasını bekleyin.

Bundan sonra anlatacağım kısımlar herkes için ortaktır. (Xposed & Edxposed)

Telefonu yeniden başlattıktan bir Xposed&Edxposed modülü olan FakeGapss uygulamasını F-Droid mağazasından indirip cihazınıza kurun.

Ve daha sonra EdXposed&Xposed’den modüller kısmını açıp F-Droid’den az önce indirdiğiniz FakeGapss modülünü aktif edip cihazınızı tekrar başlatın.

Buraya kadar işlemler tamamsa, Microg Settins uygulamasını açıp, tüm izinlerin aşağıdaki resimde olduğu gibi verildiğini kontrol edin.

Not : Uygulamaların düzgün çalışması için “Signature Spoofing Support” kısmındaki tüm izinler aktif edilmiş olmalı. Alttaki diğer izinlerde eksiklikler varsa elle izin verebilirsiniz.

MİCROG SETTİNS KURULUMU

Şimdi ise kurulama geçebiliriz.

Cihazımıza kurduğumuz MicroG uygulamasını açıp, sonra sırası ile Google Device Registration, Google SafetyNet ve en sonunda Google Cloud Messasing seçeneklerini aktif edin.

Eger Microg, Google hizmetlerine bağlantı kurduysa resimde görüldüğü gibi, Google Device Registration kısmında status yazan yerde xx saniye veya dakika önce bağlantı kuruldu bildirimi çıkacaktır.

Kullandığınız uygulamar (mesela Telegram) bu kısımda çıkmaya başladıysa, işlem başarılı demektir.

Artık Google bildirim servislerini kullanıyorsunuz ve artık uygulamalardan “Play Store yüklü değil ” uyarısı almayacaksınız.

Son olarak konum ayarları için Microg Settings uygulamasının en altında bulunan ” UNİFİEDNLP SETTİNGS” kısmına girip konum uygulamalarını aktif edelim.

Not : Telegram gibi Google haritalar olmadan harita servisi çalıştırmayan uygulamaların konum servisini çalışmasını sağlamak için, kanalımızdaki bu bağlantıdan açık kaynaklı MicroGisk uygulamasını yükleyebilirsiniz.

MicroG resmi internet adresi


MicroG Projesini Github’dan takip edin.

Telegram kanalımızda bize katılın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.