Google Play Hizmetlerine alternatif microG kurulumu

MicroG, Google play hizmetleri için Açık kaynak kodlu bir Play hizmetleri istemcisidir. Gapps paketi içermeyen cihazlarda, Google hizmetleri olmadan çalışmayan yada bildirim göndermeyen uygulamaları Google’a bir ön uç açarak çalışmalarını sağlar.

MicroG’un henüz hâlâ geliştirilmekte olan ve %100 kararlı olmayan bir proje olduğunu hatırlatalım.

Microg kurmak için cihazınıza gapss paketi içermeyen bir özel yazılım yani custom rom kurmanız tavsiye edilir. Cihazınızda önceden kurulu gelen Android yazılımının MicroG ile çalışması mümkün olmayacaktır.

Cihazınızda Microg’un çalışması için yazılım sisteminizin sahte imza yetkisine izin vermesi gerekiyor. Microg, bu sahte imza yetkisi ile cihazınızda play hizmetlerini taklit edecektir.

Bugün genel olarak özel yazılım custom romların çoğu sahte imza yetkisine izin veriyor. Ancak resmi LineageOS gibi bazı özel custom rom yazılımları, sahte imza yeteneğini desteklemez. Ancak bunu da aşmanın bazı yolları var. O yüzden bu yazımızda sahte imzaya destek veren yazılımlar ve destek vermeyen yazılımlar için Microg kullanımının farklı yollarını da anlattım.

MicroG Kurulu Gelen Android Yazılımları

Lineage MicroG

Lineage MicroG, resmi LineageOS yapısına dayanan ve MicroG hizmetlerinin önceden kurulu olarak geldiği Android projesidir.

Kullanmış olduğunuz cihaz Lineage MicroG tarafından destekleniyorsa, MicroG yüklü LineageOS android yazılımını, herhangi bir ek ayara kalmadan cihazınıza kurabilirsiniz.

Eğer cihazınız desteklenmiyorsa üzülmeyin ve sadece aşağıdaki adımları takip edin.

/e/OS

/e/OS kar amacı gütmeyen ve gönüllü bir topluluk tarafından geliştirilen, gizlilik odaklı bir AOSP temelli Android projesi. Şık bir arayüze ve materyal bir tasarıma sahip.

MicroG hizmetleri hiçbir ek ayara gerek kalmadan önceden kurulu olarak gelir. MicroG hizmetlerini ayarlar kısmından yönetebilirsiniz.

/e/OS işletim sistemini cihazınıza kurmak istiyorsanız buradaki bağlantıdan desteklenen cihazların listesini ve indirme bağlantılarını görebilirsiniz.

Eğer cihazınız desteklenmiyorsa üzülmeyin. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek MicroG hizmetlerini çalıştırmak için hâlâ bir umudunuz var.

Başlayalım…

Magisk Manager Kurulumu

Cihaza Microg kurmak için ilk önce root yöneticisi Magisk manager’ın kurulu olması gerek.

En son Magisk Manager Apk’sını indirmek için Magisk’in Github sürümler sayfasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Burada assets yazan kısımdan en son yayınlanan Magisk apk’sını indirin.

İndirdiğiniz Apk dosyasının ismini apk.zip olarak değiştirin. Şimdi Twrp modunu açıp apk.zip dosyasını yükleyin ve cihazı yeniden başlatın.

Şimdi ise apk. zip dosyasının ismini magisk.apk olarak değiştirin ve magisk.apk uygulamasını yükleyin.

Herşey bu kadar ! Magisk artık kullanıma hazır.

MİCROG KURULUMU

İNDİRME

Cihazınıza MicroG kurmak için evvela, buradaki adresten NanoDroid MicroG paketini indirin ve indirdiğiniz zip dosyasını Twrp modunda flaşlayın ve cihazınızı yeniden başlatın.

KURULUM

Eger kullandığınız özel rom sahte imza yetkisine izin veriyorsa, Microg uygulamasını açıp “Self-Check” kısmında onay işareti içermeyen boşlukta olan seçenekler için en baştan başlayıp yazıların üstüne tıklayacak şekilde baştan sona tüm izinleri verin.

Eğer tüm izinleri sağlayıp Microg’a gerekli yetkiyi verdiyseniz aşağıdan “Microg Settings Kurulumu” kısmından yazıyı okumaya devam edin.

Cihazınızda kullandığınız yazılım, sahte imza yetkisi vermiyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

DİĞER YÖNTEMLER

Android 11 kullanıyorsanız kullandığınız yazılımda sahte imza yetkisini sağlamak için aşağıdaki makalemize göz atın:

Android 11 için İmza Sahtekarlığı

Android 10 ve Altı İçin İmza Sahtekarlığı

Buradaki bağlantıya gidin ve Nanodroid patcher.zip (10 MB olan) dosyasını indirin ve Twrp modunda dosyayı flaşlayın. Bu dosya kullandığınız sistem için imza sahtekarlığını destekleyecektir.

Not : Uygulamaların düzgün çalışması için “Signature Spoofing Support” kısmındaki tüm izinler aktif edilmiş olmalı. Alttaki diğer izinlerde eksiklikler varsa elle izin verebilirsiniz.

MİCROG SETTİNS KURULUMU

Şimdi ise kurulama geçebiliriz.

Cihazımıza kurduğumuz MicroG uygulamasını açıp, sonra sırası ile Google Device Registration, Google SafetyNet ve en sonunda Google Cloud Messasing seçeneklerini aktif edin.

Eger Microg, Google hizmetlerine bağlantı kurduysa resimde görüldüğü gibi, Google Device Registration kısmında status yazan yerde xx saniye veya dakika önce bağlantı kuruldu bildirimi çıkacaktır.

Kullandığınız uygulamar (mesela Telegram) bu kısımda çıkmaya başladıysa, işlem başarılı demektir.

Artık Google bildirim servislerini kullanıyorsunuz ve artık uygulamalardan “Play Store yüklü değil ” uyarısı almayacaksınız.

Son olarak konum ayarları için Microg Settings uygulamasının en altında bulunan ” UNİFİEDNLP SETTİNGS” kısmına girip konum uygulamalarını aktif edelim.

Not : Telegram gibi Google haritalar olmadan harita servisi çalıştırmayan uygulamaların konum servisini çalışmasını sağlamak için, kanalımızdaki bu bağlantıdan açık kaynaklı MicroGisk uygulamasını yükleyebilirsiniz.

MicroG resmi internet adresi


MicroG Projesini Github’dan takip edin.

Telegram kanalımızda bize katılın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.