GreenTunnel ile İSS’ler Tarafından Kısıtlanan Web Sitelerinin Engelini Kaldırın


GreenTunnel
, belirli web sitelerini engellemek için birçok İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından kullanılan, derin paket incelemesini (DPI) atlayan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir anti-sansür aracıdır. Uygulama, kullanıcılar için grafik kullanıcı arayüzü veya komut satırı aracılığıyla kullanılabilir.

Microsoft Windows, macOS ve Linux platformlarını destekler.

GreenTunnel, web sitelerine uygulanan engeli nasıl aşıyor?

GreenTunnel, sansürü aşmak için bir localhost HTTP proxy sunucusu olarak çalışır.

Örneğin Youtube sitesinin ülkemizde engelli olduğunu varsayarsak, GreenTunnel üzerinden bağlantı kurup “http://www.youtube.com” adresine erişmeye çalıştığınızda, GreenTunnel bu adresi (GET / HTTP/1.0 \n Host: http://www.you)ilk bölüm olarak (tube.com \n ...) ikinci bölüm olarak 2 parçaya ayırır.

Böylece internet servis sağlayıcınızın Youtube adresinden bir bağlantı geldiğini anlaması zorlaşır.

DAHA FAZLA DETAY

HTTPS ile bağlantı kurulduğunda, uygulama ilk olarak “CLIENT_HELLO” paketini küçük parçalara böler, böylece ISS gelen bu paketi ayrıştıramaz ve SNI alanını bulamaz (Sunucu Adı Göstergesi, bir istemcinin HTTPS üzerinden erişmeye çalıştığı asıl hedef ana bilgisayar adını gösteren TLS uzantı alanı)

DNS (etki alanı adı sisteminin) ise nasıl çözüldüğüne gelirsek, GreenTunnel web sitelerine ait gerçek ip adresini almak ve web sitelerinin ip adreslerine bağlantıları kesmek amacıyla yapılan DNS yönlendirmesini önlemek için, HTTPS üzerinden DNS (DOH) ve TLS üzerinden DNS kullanır.

Sistem Çin’de çalışmaz ( DNS engellemeleri yüzünden) ancak; Türkiye, İran ve Rusya gibi bazı ülkelerde yaşayan birçok kullanıcı sistemin çalıştığını belirtiyor.

Unutmadan söyleyelim, GreenTunnel bir VPN uygulaması değil. GreenTunnel kullanırken ağ trafiğinizin şifrelenmediğini ve İP adresinizin değişmediğini unutmayın.

GreenTunnel’ı indirin

GitHub sürümleri sayfasında macOS, Microsoft Windows ve Debian tabanlı Linux dağıtımları (Ubuntu, Linux Mint, Pop!_OS, Zorin OS vb.) için GreenTunnel GUI paketi ( Grafik arayüzüne sahip) içeren ikili dosyalar bulacaksınız. Arch Linux ve Manjaro kullanıcıları içinde bir AUR paketi mevcut.

GreenTunnel uygulamasını komut satırı arayüzüyle kullanmak için buradaki GitHub (NPM, Snap ve Docker aracılığıyla kurulabilir) bağlantısında yer alan kurulum talimatlarına bakın.

ISS’ler tarafından kısıtlanan web sitelerinin engelini kaldırmak için GreenTunnel nasıl kullanılır?

Grafik Arayüzü Kullanımı

Uygulamayı kullanmaya başlamak çalıştırın ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Uygulama, sistem proxy’nizi otomatik olarak 127.0.0.1:8000 bağlantı noktasına ayarlar. GreenTunnel’ı kapatırsanız sistem proxy ayarlarıda otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Chromium tabanlı tarayıcılar varsayılan olarak sistem proxy ayarlarını kullanır. Chromum tabanlı tarayıcılar kullanıyorsanız, ekstradan ayarlarla uğraşmanıza gerek yoktur. Firefox kullanıyorsanız, Firefox’un sistem proxy ayarlarını kullanması için aşağıdaki talimatları izleyin:

1-Menü düğmesine tıklayın ve Seçenekler’i seçin.

2- Genel panelinden Ağ ayarları bölümüne gidin.

3- Ayarlar… düğmesine tıklayın. Bağlantı Ayarları iletişim penceresi açılacaktır.

Firefox ağ ayarları

4- 3. seçenekte yer alan Sistem vekil sunucu ayarlarını kullan seçeneğini aktif edin.

Terminal Üzerinden Kullanım

GreenTunnel uygulamasını, komut satırı arayüzünde kullanmak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın (bu bir örnektir, parametreleri değiştirebilirsiniz):

gt –ip 127.0.0.1 –port 8000 –dns-server https://doh.mullvad.net/dns-query

Kullanılabilir komut satırı seçenekleri şunlardır:

Terminal

Grafik arayüzünde olduğu gibi terminal kullanımında da GreenTunnel sistem proxy ayarlarını otomatik olarak ayarlayacaktır.

SON

Daha fazla bilgi almak ve aramıza katılmak için Telegram kanalımızı takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.