Köprü Denetiminin Devre Dışı Bırakılmasını Önleyen Başlıca Tarayıcılar

Opera, Safari ve Chrome tarayıcılarının yeni sürümleri maksimum gizlilik arayan kullanıcıları üzecek. Bu tarayıcılar köprü denetiminin devre dışı bırakılmasına artık izin vermiyor. Sadece birkaç tarayıcı buna izin veriyor. Bunlar elbette Firefox ve Brave.

Köprü denetimi, web sitesi bağlantılarına yapılan tıklamaları izlemek için kullanılabilen HTML standardıdır. Tarayıcılarda kullanılan köprü denetimi, kullanıcıların bir sitedeki bağlantıya tıklarken açılacak web sitesine, kullanıcının hangisi site üzerinden ulaştığını iletir. Ve aynı zamanda mevcut siteye kullanıcının hangi bağlantıyı açtığını haber verir.

Örnek vermek gerekirse eğer a sitesinden b sitesine giden bir bağlantıya tıklarsanız, köprü denetimi burada devreye giriyor. Tarayıcı ilk olarak b sitesine bir post isteği yolluyor ve daha sonra bağlantıyı açıyor. Yâni tarayıcı 1 yerini 2 defa istekte bulunuyor.

Açılan web sitesi köprü denetimini kullanarak isteğin nereden geldiğini çözebilir.

Örnek bir köprü denetimi

Google burada köprü denetimi sayesinde, isteğin Bleepingcomputer adresinden geldiğini anlatabiliyor.

Çoğu tarayıcı, köprü denetimini devre dışı bırakmanıza izin vermez

Söz konusu mesele 3. taraf çerezlerin engellenmesi olduğunda OperaSafari ve Edge bu konuda “olumlu’ adımlar atarken, köprü denetimin devre dışı bırakılması konusunda işler pek aynı gitmiyor.

Safari daha önceleri bu özelliğin devre dışı bırakılması için bir gizlilik ayarı sunarken, daha sonra bu ayarı da tamamen kaldırdı.

Yine aynı şekilde Chrome’da 74. sürümüyle birlikte köprü denetimini devre dışı bırakma özelliğini chrome: // flags bayrakları arasından kaldırdı.

Chrome’da Köprü denetleme bayrağı yok

Opera ve Edge’de aynı şekilde Google Chrome’un Chromium tabanına dayandıkları için onlarda da köprü denetimini devre dışı bırakmak için herhangi bir seçenek yok.

Firefox ve Brave ödülü kazandı

Araştırdığımız tarayıcılar arasında, sadece Firefox ve Brave köprü denetimini devre dışı bırakıyor. Ve ilerde köprü denetimini aktif etmek gibi bir planları yok.

Firefox, tüm tarayıcı sürümlerinde ( stabil-beta-nightly) köprü denetimini devre dışı bırakmıştır. About:config ayarlarında köprü denetimini sağlayan, browser.send_pings ayarı varsayılan olarak false durumunda.

Firefox about:config

Gizlilik odaklı bir diğer tarayıcı olan Brave tarayıcıda köprü denetimini aktif edilmeyecek şekilde devre dışı bırakır. Her ne kadar brave://flags bayraklarında köprü denetimi aktif gözükse de, bu da Brave’in Chromium’a dayanmasından dolayı bu şekilde gözüküyor, ancak hiçbir şekilde çalışmaz.

Google arama sayfasında köprü denetimi kullanıyor.

Google arama sayfasında kullanıcıların hareketlerini takip edebilmek için köprü denetimi kullanıyor. Arama sayfasında bir bağlantıya tıkladığınızda tarayıcınız, tıklamayı izlemek için HTTPS POST isteğini Google adresine geri gönderir.

Google’da kullanılan köprü denetimi

Eklentiler kullanın

Opera, Chrome ve Safari gibi tarayıcılar köprü denetiminin devre dışı bırakılmasına izin vermese de, Ublock origin eklentisini kullanarak, ayarlarda gizlilik kısmında bu tarayıcılar için köprü denetimini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bunun sadece masaüstü için geçerli olduğunu unutmayın.

Ublock origin gizlilik ayarları

SON

Daha fazla bilgi almak ve aramıza katılmak için Telegram kanalımızı takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.