Linux’ta RAW Fotoğraf Düzenlemek İçin En İyi 7 Uygulama

Çoğu fotoğrafçı sonradan düzenlemek ile uğraşmak istemediği için RAW fotoğraf çekmek konusunda hâlâ tereddütlüdür. JPEG türünün aksine, RAW dosyaları normal fotoğraf görüntüleyiciler ile açmak için çok daha fazla dokunuş gerektirir. Bir RAW dosyayı görüntülenebilir kılmak için düzenlemeli ve daha taşınabilir bir türe (JPEG) dönüştürmelisiniz. Sorun şu ki, tüm fotoğraf düzenleyiciler RAW dosyaları açma ve düzenleme yetisine sahip değildir.

Windows ya da Mac kullanan fotoğrafçılar RAW fotoğrafları açmak ve düzenlemek için yaygın olarak Lightroom kullanıyorlar. Peki ya Linux kullananlar?

Alışılageldiği üzere lisanslı yazılımlar için Linux’ta bir çok alternatif bulunur. Tabii ki RAW düzenleyiciler için de. Ama, başlamadan önce RAW hakkında biraz daha konuşalım.

RAW fotoğraf nedir?

Fotoğrafçılıkta JPEG, TIFF ve RAW gibi bazı türler vardır. Daha iyi bir fotoğraf üretebilmek için en iyi seçenek RAW’dır. Tek sorun, kullanıma hazır olabilmesi için önce RAW fotoğrafın düzenlenmesi gerekir. İyi yanı ise, defalarca düzenleseniz bile fotoğraf kalitesi aynı kalitede kalır. JPEG, için durum farklıdır. Bir JPEG dosyasını her açıp düzenleyip kaydetmenizde kalitesi düşer. Bu yüzden bir JPEG formatlı fotoğrafı düzenlemek istediğinizde özgün dosyadan bir kopya almanız tavsiye edilir. Peki bu neden olur?

Bir JPEG fotoğraf çektiğinizde, görüntü bilgileri sıkıştırılır ve kalite azalır. Ancak, RAW fotoğraf çektiğinizde görüntü bilgileri sıkıştırılmaz, bu sayede daha kaliteli fotoğraflar üretebilir, JPEG formatı kullanıldığında geri döndürülemeyecek sorunları giderebilirsiniz.

Çoğu RAW dosyaları lisanslı türde kaydedilir. Her fotoğraf makinesi markasının kendi RAW uzantısı vardır. (daha fazla bilgi için bakınız).

Linux için RAW düzenleyiciler

Konumuza dönersek, RAW fotoğraf düzenlemek için Linux’ta birkaç seçeneğimiz var. Eğer siz de Linux’ta RAW fotoğraf düzenlemek peşindeyseniz işte size en iyi seçenekler:

1. Darktable

Adobe Lightroom’a en iyi alternatifi arıyorsanız, Darktable kullanılabilir en iyi seçenek olacaktır. Her ikisi de siyah ağırlıklı benzer arayüzlere sahiptirler. Tek fark ise fiyatları. Darktable tamamen ücretsizdir.

İlk başlarda kaydırma çubukları, açılır menüler, ön ayarlar ve seçeneklerle dolu araç gereçleri nedeniyle, Darktable çalıştırırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Darktable’da araçlara modül denilir. Darktable, beyaz dengesi, pozlama, kavisler, gölgeler ve vurgular gibi bir fotoğrafçı için tüm temel ihtiyaçları kapsar.

2. Shotwell

Shotwell, Linux için bir fotoğraf görüntüleyici olarak bilinir. Fakat fotoğraf görüntülemek Shotwell’in yapabildiği tek şey değil, onu ayrıca fotoğraf düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Çok hafif ve basit bir arayüzü vardır. RAW da Shotwell’in düzenleyebildiği türlerden biri. Aynı Darktable gibi, bu araç da pozlama, doygunluk, gölgeler ve daha fazla temel ihtiyaçları karşılar. Ayrıca düzenlediğiniz RAW fotoğrafınızı JPG, PNG ya da TIFF gibi diğer türlere dönüştürebilirsiniz.

3. DigiKam

Linux dünyasında Digikam, genellikle Darktable benzeri bir fotoğraf yönetici olarak bilinir. Çoğu fotoğraf düzenleyici gibi siyah ağırlıklı bir arayüze de sahiptir. Bu aracı ayrıca RAW fotoğraflarınızı açmak ve düzenlemek için de kullanabilirsiniz.

4. Photivo

Resmi sitesinde tarif edildiği gibi, Photivo JPEG, PNG, TIFF türlerinin yanında RAW fotoğrafları da işleyebilir. Uzun süre GIMP kullandıysanız, Photivo’ya bayılacaksınız. Bu araç bir eklenti yardımıyla GIMP ile bütünleşebilir. Düzenlenmiş fotoğraflarınızı doğru EXIF ve renk profili bilgisi ile son rotüşler için bir tıklamayla GIMP’e gönderebilirsiniz.

5. Raw Therapee

Raw Therapee çapraz-platform bir yazılımdır. Mac ya da Windows cihazınıza yükleyebilirsiniz. Özgür bir yazılım olduğu için tabii ki Linux’u da destekliyor. Yukarıda bahsedilen diğer uygulamalar gibi Raw Therapee de RAW fotoğrafları işlemek için harika bir araç. Neredeyse tüm Linux dağıtımları, uygulama deposunda bu uygulamayı bulundurur. Raw Therapee 96-bit işleme motoru barındırır. Ayrıca detayları geliştirmek için çeşitli araç gereçlere sahiptir.

6. Rawstudio

Uygulamanın adını okuyunca, ne işe yaradığını kestirmek kolay. Rawstudio’yu RAW fotoğraflarınıza ilk dokunuşu yapmak için kullanabilirsiniz. Bu aracın asıl amacı birkaç saat içinde bir çok fotoğrafı incelemenize ve işlemenize yardım etmektir. Fotoğraflarınıza genel görüntü ayarlamalarınızı yaptıktan sonra üzerinde daha fazla çalışmak için — GIMP gibi — başka bir görüntü düzenleme uygulaması kullanabilirsiniz.

7. UFRaw

Linux’ta RAW fotoğraf düzenlemek için önereceğimiz bir diğer uygulama UFRaw. Benzersiz bir uygulama. Bir RAW dosyası açana dek bir pencere göremezsiniz. UFRAW ayrı bir uygulama olarak ya da bir GIMP eklentisi olarak da çalışabilir. Listemizdeki diğer uygulamalar gibi UFRAW da temel ayarlamaları (beyaz dengesi, pozlama, ışık, doygunluk, vb.) yapabilir. Birden çok RAW fotoğraf işlemek yerine her seferinde bir RAW fotoğraf işlemek için daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.