Masaüstü ve Android: Mullvad Şifreli DNS Hizmetini Kullanma

Daha önce Linux ve Android için kullanılabilecek VPN hizmetlerinden bahsettiğimizde, Mullvad bunların arasındaydı. Mullvad’ın güvenilir bir hizmet sunduğunu belirtelim. 1 sene önce VPN hizmeti sunacağını açıklayan Mozilla’nın VPN altyapısı da gene Mullvad tarafından destekleniyor.

Ancak Mullvad bu sefer DNS sızıntılarının önüne geçmek için yeni bir şifreli DNS hizmeti HTTPS üzerinden DNS (DOH) sunmaya başladı. Hizmetin şu an beta halinde ve ücretsiz olduğunu belirtelim.

Kısaca bahsetmek gerekirse HTTPS üzerinden DNS ( DOH), ağ trafiğinizi şifreleyip, DNS isteklerinizi İSS’lerden gizlemenizi sağlıyor. Https protokolü, güvenli bir protokol olsa da, ağ isteklerinizi servis sağlayıcınızdan gizleyemez. HTTPS üzerinden şifreli DNS, hem ağ isteklerinizi şifreliyor, hem de DNS tabanlı saldırılara karşı koruma sağlayıp, DNS zehirlenmelerinin önüne geçebiliyor.

HTTPS üzerinden DNS ( DOH ) kullanmak oldukça basit

Masaüstü Firefox İçin

Firefox maalesef bugün Https üzerinden DNS için Cloudflare kullanıyor. Bunu değiştirmek ve HTTPS üzerinden DNS kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Firefox tarayıcınızda menü kısmından seçenekler ve tercihler kısmını açın. Arama kısmına ” ağ” yazıp arama yapın. Çıkan sonuçlarda alt kısımda “Https üzerinden DNS’yi etkinleştir” seçeneğini işaretleyin.

Görünen metin kısmına https://doh.mullvad.net/dns-query veya reklam engellemek için https://adblock.doh.mullvad.net/dns-query seçeneklerinden birini yapıştırın ve kaydedin.

Mullvad DNS DOH

Daha sonra arama kısmına about:config  yazıp enter yapın. ” Riski kabul et ve devam et” seçeneğini onaylayın.

Arama kutusuna

network.trr.mode

yazıp bu seçeneği 3 olarak ayarlayın.

about:config

Firefox için her şey tamam. Chromium tabanlı tarayıcılar için, ayarlarda güvenlik kısmından yukarda anlattığımız gibi ayarlama yapabilirsiniz, ekstra ayara gerek kalmayacaktır.

Android

1. Cihazınızın ayarlarını açın.

2. Ağ ve internet Gelişmiş Özel DNS ( veya gizli DNS)

Metin kutusuna

doh.mullvad.net veya adblock.doh.mullvad.net

Yazıp kaydedin.

Çalıştığını nasıl anlarım?

Bütün bu talimatları ayarladıktan sonra https://mullvad.net/check adresine gidin. Eğer Mullvad DNS çalışıyorsa DNS sızıntısı olmayacaktır.

Https üzerinden DNS

Her şey bu kadar. Lütfen daha fazla bilgi için Telegram kanalımızı takip edip, sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.