Microsoft Yazılımları ( Windows, MSOffice vb.) Kötü Amaçlı Yazılımlardır (Malware)


Orjinal Metin

Özgür olmayan (tescilli) yazılımlar genellikle kötü amaçlı yazılımdır (kullanıcıya baskıcı davranmak için tasarlanmıştır). Özgür olmayan bir yazılım, sadece o yazılımın geliştiricileri tarafından kontrol edilir ve bu da onları kullanıcılar üzerinde bir güç konumuna getirir; bu temel bir adaletsizliktir. Geliştiriciler ve üreticiler genellikle bu gücü hizmet vermeleri gereken kullanıcıların zararına kullanırlar. Bu genellikle kötü amaçlı işlevler biçimini alır.

________________________________________

Arka Kapılar

2016-08
Microsoft Windows çok geniş bir arka kapıya sahiptir. Kullanıcılar otomatik güncellemeleri kapatsalar dahi arka planda güncellemeler devam eder.

Bu durum XP ve Vista çalıştıran bilgisayarlar için 2007 yılında bildirilmiştir ve Microsoft’un, Windows 7 ve 8 çalıştıran bilgisayarlara Windows 10 güncellenmesini sağlamak içinde aynı yöntemi kullandığı farkedildi. Windows 10’da evrensel bir arka kapı artık gizli değil; tüm “yükseltmeler” zorla ve derhal uygulanacaktır.
2015-12
Microsoft’un elinde disk şifreleme anahtarlarınız mevcut.
2013-08
Alman hükümeti, Microsoft’un “Güvenilir platform modülü” TPM 2.0 çipinin potansiyel arka kapı yeteneklerine sahip olması nedeniyle TPM 2.0 ( orijinal makale Almanca) ile Windows 8’i bilgisayarlarında kullanmayı bıraktı.
2013- 07
Burada kanıtlayamayacağımız ancak düşünmeye değer bir şüphe:  Güvenlik uzmanları, Intel ve AMD çiplerinde bulunan mikroişlemciler de ki yazılabilir mikro kodların, Microsoft’un yardımıyla NSA’nın bilgisayarları ele geçirmek için kullanılabileceğini gösteriyor.2011-12
Windows 8 ayrıca uygulamaları uzaktan silmek için bir arka kapıya sahiptir.

DRM

Dijital kısıtlama yönetimi “DRM”, kullanıcıların bilgisayarlarındaki verilerle yapabileceklerini kısıtlamak için tasarlanmış işlevleri ifade eder.
2019-04
Microsoft’un mağazasından “satın alınan” e-kitaplar, “sahibi” bunları okumak istediğinde ilk önce mağazaya bağlanarak DRM’lerinin geçerli olup olmadığını denetletmek zorunda. Microsoft şimdiye kadar “satılan” DRM kitaplarda dahil tüm mağazayı kapatıp herşeye erişimi bitiriyor. (Makale ayrıca DRM tuzaklarını da vurgulamaktadır.) Bu, DRM tarafından engellenen bir ürünün ürünü satın alan kişiye ait olmadığının başka bir kanıtıdır. Microsoft, müşterilerine geri ödeme yapacağını açıkladı ancak bu kullanıcılara erişimi sınırlanmış kitaplar satmak için bir bahane değildir.
2007-08
Windows’ta DRM, Bluray disklerini ( oyun oynamak ve video izlemek için tasarlanmış optik disk) kontrol etmek için tanıtıldı.

Güvensizlik

Bu hatalar kasıtlı değildir, dolayısıyla yazının geri kalanından farklı olarak kötü amaçlı yazılım olarak sayılmazlar. Prestijli özel mülk yazılımların ciddi hatalara sahip olmadığı varsayımını çürütmek için onlardan burada söz ediyoruz.
2017-05
NSA tarafından Windows bilgisayarları kontrol etmek için geliştirilen ve ardından Shadow Brokers grubu tarafından ele geçirilen Windows’daki hataların istismarlarını yöneten araçlar, şimdi çok sayıda Windows bilgisayarına fidye yazılımları ile saldırmak için kullanılıyor.
2016-08
Internet Explorer ve Edge’deki bir kusur, kullanıcının kandırılarak kötü niyetli bir bağlantıyı ziyaret etmesi durumunda, saldırganın kullanıcıların Microsoft hesabı kimlik bilgilerini almasına imkân verir.
2013-12
Müşterilerin kredi kartı numaralarını toplamak amacıyla Windows çalıştıran POS satış noktası terminalleri ele geçirildi ve bir truva atı sistemi botnet’e dönüştürüldüler.

Baskılar

Bu bölümde, kullanıcıyı taciz veya rahatsız eden ya da kullanıcı için sorun yaratan Microsoft yazılımı örnekleri verilmektedir. Bu eylemler sabotaj gibidir ama “sabotaj” kelimesi onlar için çok ağırdır.
2018-09
Windows 10’un bir sürümü, Firefox’u (veya Chrome’u) yüklemeye çalışan kullanıcıları engeller. Microsoft, Windows 10’da Firefox ve Chrome kurulumunu engelliyor
2018-03
Microsoft, Windows’un bazı belli işlemler için sadece tarayıcısı Edge’i kullanmasını sağlamayı planlıyor. Microsoft’un kullanıcıları zorlayabilmesinin nedeni, Windows’un özgür olmamasıdır.
2017-03
Windows, Microsoft ürünleri ve ortaklarının ürünleri için sistemin birçok noktasında rahatsız edici reklamlar gösterir.
2016-12
Microsoft Telemetri Uyumluluk hizmeti, Windows 10 çalıştıran makinelerin performanslarını önemli ölçüde azaltır ve kolayca devre dışı bırakılamaz.
2016-08
Windows 10’u Windows 7 ve 8 çalıştıran bilgisayarlarda indirmeye zorladıktan sonra, Microsoft, bir gün başarısız olacaklarını umarak, kullanıcıları kapattıklarında Windows 10’a “yükseltmeye” teşvik eden bir bildirimi tekrar tekrar açtı. Bunu yapmak için Microsoft, kötü amaçlı yazılım teknikleri kullandı. Microsoft’un planının ayrıntılı bir analizi Elektronik Sınır Vakfı’nın web sitesinde mevcuttur.
2016-03
Microsoft, Windows 7 ve 8 için gelecekteki tüm Intel CPU’lar için destek eklemedi. Bu makineler daha kötü bir ürün olan Windows 10’larda kalacak. AMD ve Qualcomm CPU’lar da. Elbette, Windows 7 ve 8 de etik yazımlar değildir, çünkü bunlar tescilli yazılımdır. Ancak Microsoft’un gücünü nasıl kötüye kullandığını gösteren bir örnek Özgür yazılım geliştiricileri de programlarının eski sürümlerini korumayı bırakırlar, ancak bu kullanıcılar için haksızlık değildir çünkü özgür yazılım kullanıcıları tüm yazılımlar üzerinde denetim sahibidir. Sizin için yeterince önemliyse, siz ve diğer kullanıcılar gelecekteki platformlarınızda eski sürümü desteklemek için birilerini görevlendirebilirsiniz.

Sabotaj

Bu bölümdeki hatalar, programı kullanıcıya zarar verecek şekilde çalıştırmayı içermediğinden tam olarak kötü amaçlı yazılımlar değildir. Ancak, belirli Microsoft yazılımlarının kullanıcılarına zarar veren teknik Microsoft eylemleri oldukları için kötü amaçlı yazılımlara çok benzerler.
2019-04
Microsoft, Windows 10’un belirli sürümlerini çalıştıran bilgisayarlara zorla bir “düzeltme” programı yüklüyor.
2017-04
Microsoft, Windows 7 ve 8’in belirli yeni bilgisayarlarda çalışmasını durdurdu ve bilgisayar sahiplerini baskıcı bir şekilde Windows 10’a geçmeye zorladı.
2016-06
Microsoft, Windows 7 ve 8 kullanıcılarını kendi istekleri dışında tamamen casusluk yaparak Windows 10’u yüklemeleri için kandırma çabasında, bilgisayarlarını Windows 10’u sessizce indirmeye zorladı… Windows 10’un tamamını! Görünüşe göre, bu evrensel bir arka kapıdan sessizce yapıldı.  Windows 10’un sessizce cihazına yüklenildiğinin farkına varan bir kullanıcı hem onayını sormadığı hem de güncellemeden sonra cihazını  iyice yavaşlattığı için Microsoft’a dava açtı.
2016-06
Microsoft, bir kullanıcıyı Windows 10 yüklemesini kabul etmesi için zorladığında kullanıcılar yükleme tarihini iptal etme veya erteleme seçeneğinin reddedildiğini fark ettiler. Bu, yıllardır söylediğimizi kanıtlamaktadır: özel mülk yazılım kullanmak, birinin sizin üzerinizde güç sahibi olmasına izin vermek anlamına gelir ve er ya da geç pişman olursunuz.
2016-01
FTDI’nın USB-seri yongaları için tescilli sürücüsü, alternatif uyumlu donanımları artık çalışmayacak şekilde engellemek üzere tasarlanmıştır. Microsoft bunu otomatik bir “yükseltme” olarak yüklüyor.
2015-11
Windows 10 “yükseltmesi”, uygulamaları kullanıcılardan izin almadan otomatik olarak siler.
2015-03
Microsoft, fahiş bir şekilde ödeme yapan bazı büyük kullanıcılar dışında, Windows XP için güvenlik düzeltmelerini kesti. Microsoft, bazı Internet Explorer sürümleri için desteği de aynı şekilde kesecek.
2013-06
Microsoft, Windows’daki hataları düzeltmeden önce NSA’ya bilgilendirme yapar.

Abonelik

2015-07
Microsoft Office, belgeleri oluşturabilmek / düzenleyebilmek için kullanıcıları Office 365’e abone olmaya zorlar.

Gözetim

2020-11
Microsoft Office 365 paketi, işverenlerin her çalışanı gözetlemesini sağlar.Halktan gelen büyük bir tepkiden sonra, Microsoft bu özelliği kaldıracağını açıkladı. Öyle olduğunu umalım.
2020-10
Microsoft, her oyuncunun Microsoft’un sisteminde bir hesap açmasını zorunlu kılarak Minecraft oyununa gözetim uyguladı. Microsoft oyunu satın aldı ve tüm hesapları kendi ağında birleştirerek insanların verilerine buradan erişmelerini zorunlu kıldı.

Minecraft oyuncuları bunun yerine Minetest oynayabilir.Minetest’in temel avantajı özgür yazılım olmasıdır, yani kullanıcının bilgisayardaki  özgürlüğüne saygı duyar. Bir bonus olarak, daha fazla seçenek sunuyor.

2020-10

2019-2020 itibarıyla, Minecraft oyuncuları Microsoft sunucularına taşınmaya zorlandı.
2019-12
Microsoft, kötü amaçlı yazılım olan Windows işletim sistemini yükleyebilmeleri ve kullanabilmeleri için kullanıcılarını ağlarında bir hesap açmaya zorluyor.  Bu kullanıcı hesapları, satın alınan yazılımları bir abonelik ürününe dönüştürmek gibi pek çok şekilde gözetim ve / veya kişilerin haklarını ihlal etmek için kullanılabilir.
2019-08
Microsoft, Xbox kullanıcılarının sesini kaydetti ve kayıtları yazılım mühendislerine dinletti.
2019-08
Skype, aramaları dinleyip dinlemediğini belirtmeyi reddediyor. Bu kesinlikle bunu yapabileceği anlamına gelir.
2019-05
Microsoft, şirketin sistemlerin de  bir hesap oluşturabilmek için insanları telefon numaralarını vermeye zorluyor.
2017-10
Windows 10 telemetri programı, kullanıcının kullandığı cihazın özellikleri ve bilgisayarı kullanımı hakkında Microsoft’a bilgi gönderir. Ayrıca, “Creators Update” adı verilen Windows 10’un dördüncü kararlı yapısını yükleyen kullanıcılar için Windows, telemetri modunu “Tam” olarak ayarlayamaya zorlayarak gözetimi en üst düzeye çıkarmıştır. “Tam” telemetri modu, Microsoft Windows mühendislerinin diğer şeylerin yanı sıra yöneticinin giriş parolası gibi hassas bilgiler içerebilen kayıt defteri anahtarlarına erişmesini sağlar.
2017-02
DRM ile kısıtlanmış dosyalar, Tor aracılığıyla internet te gezinen kişileri belirlemek için kullanılabilir. Güvenlik açığı yalnızca Windows kullanıyorsanız ortaya çıkar
2016-11
Varsayılan olarak, Windows 10 çekirdek dökümleri de dahil olmak üzere Microsoft’a hata ayıklama bilgileri gönderir.Microsoft artık bunları başka bir şirkete dağıtıyor.
2016-08Windows 10 ile Microsoft, kullanıcı seçimini ve gizliliğini açıkça göz ardı ediyor.
2016-03
Windows 10, tümü varsayılan olarak etkin olan 13 gözetleme seçenekleriyle birlikte gelir ve bunları kapatmak çoğu kullanıcı için çok zor olabilir.
2016-01
Görünüşe göre Windows 10, hangi uygulamaların çalıştığı hakkında Microsoft’a veri gönderiyor.
2015-11
Microsoft Windows 10 ile kullanıcılarının verilerini çalan bazı yazılımları sistemden otomatik olarak kaldırdı. Ancak daha sonra Microsoft bu tür uygulamalara benzer iki yazılımı Windows 10’a yükledi. Kullanıcılar bunu fark edip şikayet etti, Ancak Microsoft onları silmek yerine kullanıcılara kaybolduğu izlenimini vermek için tekrardan adlandırarak tekrardan sisteme dahil etti.
2015-08
Windows 10, kullanıcıların Bing aramasını ve Cortana özelliklerini kapatsa ve gizlilik koruma ayarlarını etkinleştirse bile bunlar hakkında Microsoft’a tanımlanabilir bilgileri  gönderir.
2015-07
Kullanıcılarının gizliliğini dikkate almayan varsayılan ayarlara sahip olan Windows 10, Microsoft’a kullanıcıların dosyalarını, metin girişlerini, ses girişini, konum bilgilerini, kişilerini, takvim kayıtlarını ve web tarama geçmişini gözetleme yetkisini ve makinelerde otomatik olarak etkin bağlantı noktaları açmaya ve hedeflenmiş reklamları gösterme “hakkı” verir. “Gizlilik politikası” açıkça söylemese de, Microsoft’un talep üzerine ABD hükümeti için kullanıcıların dosyalarına baktığını varsayabiliriz. Talep üzerine Çin hükümeti içinde kullanıcıların dosyalarına bakacak mı?
2015-06
Microsoft, kullanıcıların dosyalarına herhangi bir zamanda bakma yetkisini açıkça kullanmak için Windows 10’un “gizlilik ilkesini” kullanır. Windows 10 tam disk şifrelemeler için Microsoft’a bir anahtar verir.
2014-10
Zamanla daha da kötüleşiyor. Windows 10, kullanıcıların dosyaları, komutları, metin girişleri ve ses girişleri dahil olmak üzere birçok veriyi toplamak izin vermelerini gerektiriyor.
2014-05
Microsoft SkyDrive, NSA’nın kullanıcıların verilerini doğrudan incelemesine izin verir.
2013-07
Skype casus yazılım içerir. Microsoft, Skype’ın sistemini özellikle casusluk faaliyetleri için değiştirdi

Urganlar

Urganlar, bir sunucuya sürekli (veya çok sık) bağlantı gerektiren işlemlerdir.
2017-08
Microsoft Office’in son sürümleri, kullanıcının en az otuz günde bir Microsoft sunucularına bağlanmasını gerektirir. Aksi takdirde, yazılım herhangi bir belgeyi düzenlemeyi veya yenilerini oluşturmayı reddedecektir. Yapabileceğiniz işlemler belgenin görüntülenmesi ve yazdırılmasıyla sınırlı olacaktır.

Hapishaneler

Hapishaneler, uygulama programlarına sansür uygulayan sistemlerdir.
2017-06
Windows 10 S bir hapishaneydi: programlar yalnızca Windows Mağazası’ndan  yüklenip kullanılabilirdi.
2012-10
“Mobil cihazlar” üzerindeki Windows 8 (artık desteğin tamamen bırakıldığı kullanım dışı olan ) bir hapishaneydi.

Zorbalıklar

Zorbalar, üretici tarafından “izin verilmemiş” herhangi bir işletim sistemini reddeden sistemlerdir.
2016-07
Microsoft yanlışlıkla kullanıcılara GNU / Linux’u Windows RT tabletlerine yüklemelerini sağlayan bir açık bıraktı, ancak daha sonra bu “hatayı” “düzeltti”. Bunu kullanıcıları “korumak” için yaptık diyecek kadar cesaretliler.
2011-10
Windows 8 ile birlikte gelen mobil cihazlar kullanıcıların başka işletim sistemleri yüklenmesine izin vermeyen zorba bir işletim sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.