Opera VPN: Bir Veri Toplama Aracı


Birçok ücretsiz yazılım gibi Opera Vpn’de kullanıcılar arasında dikkat çeken bir yere sahip. Her ne kadar VPN dense de, esasında Opera’nın kullanıcılara sunduğu şey bir VPN hizmeti değil sadece yönlendirici bir proxy hizmeti. Bu yüzden Opera VPN kullanırken, Opera tarayıcı haricinde verileriniz şifrelenmez. Opera tarayıcı haricinde kalan verileriniz ISS’ler tarafından rahatlıkla görülebilir.

+ Artıları

  • Ucuz (ücretsiz)
  • Kullanıcı dostu
  • Opera’nın masaüstü ve mobil işletim sistemlerinde yerleşik olarak mevcuttur

– Eksileri

  • Kullanıcılara ait kullanım verileri toplanıyor
  • Opera, veri toplamak için üçüncü taraflarla ortaklık yapmaktadır (Google ve Facebook dahil)
  • Belirsiz olan gizlilik politikası, uluslararası bir veri aktarımına izin verir
  • Verileriniz hedeflenmiş kişisel reklamlar ve promosyonlar için kullanılacak
  • Sınırlı sayıda sunucu ağı

Opera VPN nedir?

Opera VPN, Opera tarayıcısı ile bir proxy sunucusu arasındaki trafiği şifreleyen, tarayıcıya yerleştirilmiş bir proxy aracıdır. Gerçek bir VPN’den farklı olarak, Opera’nın “VPN” si, işletim sisteminizdeki tüm trafiği şifrelemek yerine yalnızca tarayıcı içinde çalışır. Başka bir deyişle, Opera’nın “ücretsiz VPN” si bir VPN değil, sadece bir tarayıcı proxy’sidir.

Teknik olarak, Opera bunu bir VPN olarak pazarlamamalı, ama yaptıkları şey tamda bu.

Opera VPN güvenli mi?

Pek çok insan Opera’nın ücretsiz VPN’inin güvenli olup olmadığını merak ediyor. Pek çok uzmana göre cevap hayır, Opera VPN güvenli değil.

Perfect Privacy blog sayfasında Opera tarayıcı VPN’in bazı tehlikelerini açıklayan ilginç bir makale yazdı.

Proxy’yi ayarlarken, tarayıcı benzersiz bir kullanıcı kimliği içeren bir “device_id” (cihaz kimliği) ister. Bu device_id, her göz atma isteğinde proxy’ye gönderilir ve bu cihaz kimliği asla değişmez ve tarayıcıya kalıcı olarak bağlı kalacaktır.

Opera’nın iş modeline baktığınızda bu işleri endişe verici hale getiriyor. Gizlilik beyanlarına göre Opera, verileri reklam ve pazarlama amacıyla üçüncü şahıslara aktarma hakkını saklı tutar. Ek olarak, SurfEasy Kullanım ve Bant Genişliği verilerini kaydeder. [Opera’nın, tarayıcılarına VPN eklemek için Mart 2015’te SurfEasy’yi satın aldığını unutmayın.]

Özetle: Opera’nın “Ücretsiz VPN”si hiçbir şekilde VPN değildir, aynı zamanda potansiyel olarak onu kullanırken gizliliğinizi tehlikeye atarsınız . Denildiği gibi: Ürün için ödeme yapmıyorsanız, büyük olasılıkla ürün SİZSİNİZ.

Opera’nın sahibinin (şimdilerde) kim olduğunu incelediğimizde bu konu daha da ilginç hale geliyor…

Opera VPN’in sahibi kimdir?

Temmuz 2016’da Opera, bir Çin konsorsiyumuna satıldı Qihoo 360 ve Çinli milyarder Zhou Yahui .

Opera’nın Hizmet Şartları, şirketin sahibini Opera Unite Pte. Ltd olarak gösteriyor ve bu şirketin merkezî Singapur.

Ancak Opera’nın iletişim sayfası adres bilgisi olarak Norveç bayrağının da yer aldığı Norveç’te yer alan adres bilgilerini gösteriyor. Mülkiyet ve işletmenin fiilen faaliyet gösterdiği Singapur yargı (hukuk) alanı göz önüne alındığında, bu bilgi oldukça yanıltıcıdır.

Opera İletişim Adres Bilgileri

Her ne kadar şirketin merkezi Singapur’da olsada İlginç bir şekilde, Çin’li şirketin Opera’yı satın almasından sadece iki ay sonra, Opera tarayıcı içinde “ücretsiz VPN” hizmeti başlatmaya karar verdi. (Eylül 2016).

Opera tarayıcı bir veri toplama aracı

Opera’nın gizlilik politikasına hızlı bir bakış, çok daha fazla sorunu ortaya çıkarıyor.

İlk olarak, Opera tarayıcısını kurduğunuz zaman Opera size benzersiz bir kimlik veriyor. Bu genellikle reklamverenler tarafından, reklamcılık faaliyetleri amacıyla benzersiz kimliğinizle bağlantılı çevrim içi etkinliklerinizi takip etmek için kullanılır.

Gizlilik politikasını okumaya devam ettiğimizde, kullanım istatistiklerinin (çevrim içi yaptığınız hareketler) kaydedildiğini ve bunun benzersiz kimliğimizle bağlantılı olduğunu öğreniyoruz:

Uluslararası veri paylaşımları

Karşılaştığımız bir sonraki sorun veri transferleridir – verilerinizin farklı ülkelerdeki yargı (hukuk) alanlarına nasıl aktarıldığı meselesi tam bir muamma. Gizlilik politikasından alıntı;

Topladığımız kişisel veriler, bunlar Singapur dışındaki ülkelere ve ortaklarımıza aktarılabilir.

Singapur dışındaki ülkelerin ve ortakların kimler olduğu ve bunlarla hangi verilerin paylaşıldığı hakkında herhangi birşey söylenmemiş.

Üçüncü taraf veri toplama

Opera’nın gizlilik politikası, Opera’nın üçüncü taraf ortaklarının verilerinizi nasıl toplayacağını da açıklıyor:

Uygulamalarımız ve hizmetlerimiz, bazıları verilerinizi farklı şekillerde işleyen üçüncü taraf ortaklarımızın teknolojisini veya kodunu içerir. Bu tür üçüncü taraf teknolojileri önceden toplanan verileri kullandığından, genellikle bizim için veri işlemcisi olarak hareket ederler.

Bu üçüncü taraflar arasında Google, Facebook, Yandex, Outbrain ve bir düzineden fazla kuruluş var.

Opera ayrıca hedeflenen reklamlar için konumunuzu da topluyor.

Opera VPN günlükleri tutuyor mu?

Opera tarayıcının büyük miktarlarda nasıl veri topladığını incelediğimize göre, Opera’nın sözde VPN hizmetini de birde bu yönden inceleyelim.

Opera’nın gizlilik politikasında yer alan, “VPN” bölümünde aşağıdaki bilgiler var:

Yerleşik VPN hizmetimizi kullandığınızda, tarama etkinliğiniz ve kaynak ağ bilgilerinizle ilgili herhangi bir bilgiyi kaydetmeyiz.

Burada, Opera’ya ait proxy sunucularının (“tarayıcı VPN”) verilerinizi toplamadığı görülüyor. Ancak buna aldanmamak gerek, çünkü tarayıcının kendisi, faaliyetlerinizi proxy sunucular hiçbir şey kaydetmese bile zaten günlüğe kaydediyor.

Öte taraftan Opera’nın proxy sunucularında günlükleri saklamadığına dair herhangi bir kanıtda yok.

Opera VPN’in iş modeli

Opera VPN nasıl olurda tüm bu hizmetlerini “ücretsiz” olarak sunup, buna rağmen geliştirme ve bant genişliği masraflarını karşılamaya devam eder?

Cevap basit. Kullanıcıdan para kazanarak. Bu da, üçüncü taraflara satılan veya kişiselleştirilmiş reklamlar için toplanan kullanıcı verilerinin pazarlanmasıyla yapılır. Bu noktada hizmet Şartları sayfası Opera’nın İş modelini anlamamıza yardımcı olacak;

Hizmetlerimiz reklamlarla desteklenir.

İşimizi desteklemek ve size Hizmetleri ücretsiz olarak sunmaya devam etmek için, seçkin ortaklarımızın reklamlarını size göstereceğiz. Hizmetlerimizi kullanarak, bu tür reklamların Hizmetlere yerleştirilmesine izin vermiş olursunuz.

Buradaki sözleşme, Google Play’de ve Apple mağazalarında bulduğunuz çoğu ücretsiz uygulamaya ait kullanım şartlarının kısa bir özeti.

Aynı zamanda Opera’nın uygulamaları aracılığıyla verilerinizi toplayan yaklaşık yirmi farklı şirketle ortaklık kurduğunu da unutmayın.

Opera VPN hızlı mı?

Opera’ya özel IP adresimi vermek istemediğim için, önce ana bilgisayarımda (gerçek) bir VPN’e bağlandım, böylece tüm trafiği şifreleyip güvenli hale getirdim.

Hız testlerini çalıştırmak için önce, Lüksemburg’da yaklaşık 85 Mbps sağlayan yakındaki bir sunucuya VPN bağlantımı kontrol ettim. Daha sonra test için Opera VPN’de “Optimal location” seçtim, çünkü bu muhtemelen bana en iyi hızları verecektir.

opera VPN hızları

Speediest.net sitesini kullanarak yaptığım bazı hız testlerinde, yaklaşık 30 ila 35 Mbps indirme hızı elde ediyordum.

opera vpn hızlı mı yavaş mı

Temel hızımın 85 Mbps olduğu ve Opera VPN’in sadece 33 Mbps indirme hızı sağladığı göz önüne alındığında, Opera’nın hızlı bir hizmet sunmadığını söyleyebiliriz.

Kapanış

Eğer bir VPN hizmeti kullanmak istiyorsanız, mutlaka kullandığınız hizmetin kullanım şartlarına göz atmalısınız. VPN hizmetleri kullanıcılara ait tüm internet trafiğini görüp kaydedebileceğinden, dikkatsiz bir tercih özel verilerinizin başkalarının eline geçmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.