Snapchat Gizlilik Dostu mu? [Analiz]

Snapchat; Snap Inc. kurucuları Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, fotoğraf, ses ve video göndermesini sağlar. Vikipedi

Play Store üzerinde 1 milyarın üzerinde indirmeye sahip olan mesajlaşma uygulaması Snapchat bugün dünyanın önde gelen yazılımlarından biridir.

Snapchat’i bu kadar yaygın hâle getiren özelliği hikaye kavramını ortaya çıkarması ve gönderilen resimlerin belli bir süre sonra silinmesine izin vermesiydi.

Bu gizlilik özelliği ilk çıktığı zamanlarda çok ilgi gördü ve Snapchat’in gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması reklamı yapmasını mümkün kıldı.

Peki bugün ayda yaklaşık 300 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Snapchat uygulaması ne kadar güvenilir ve anonim? Gelin bu sorunun cevabına yakından bakalım.

Snapchat Exodus İzleyici Raporu

İzleyiciler, uygulamalara analitik veriler toplamak için koyulan reklam ve veri toplamak amaçlı koyulmuş analitik hizmetlerdir.

Snapchat mesajlaşma uygulaması 2 analitik izleyici içeriyor. Mapbox ve Google AdMob.

Snapchat’da mesajlaşmalar güvenli mi?

Ekim 2016’da Uluslararası Af Örgütü , yaptığı basın açıklamasında Snapchat’e şeffaflık ve mesajlaşma gizliliği konusunda eksiklikler nedeniyle 100 üzerinden 26 puan verdi. Uluslararası Af Örgütü ayrıca Snapchat’in gizlilik politikasının gizliliğe güçlü bir bağlılığını açıkladığını, ancak pratikte kullanıcılarının gizliliğini korumak için herhangi bir şey yapmadığını belirtti. İronik şekilde, aynı basın açıklamasında Örgüt Facebook’a şifreleme kullanımı ve şeffaflığı için yüksek bir puan veriyordu.

Snapchat Şifreleme kullanıyor mu?

Snapchat 2018 yılının sonlarına doğru uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sundu. Ancak Digital Information World’e göre, Snapchat’in şifrelemesi yalnızca anlık olarak gönderilen görüntülerle sınırlıdır, bu nedenle uçtan uca şifreleme Snapchat’te gönderilen metin mesajları veya grup sohbet mesajları için geçerli değildir.

Snapchat özel mesajlaşmalara erişebilir mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Snapchat, kullanıcılarının verilerine ulaşmak için Snapleon adında bir araç kullanıyor. Snapchat mahkeme celp emirlerine yardımcı olmak amacıyla oluşturduğu bu araçla herhangi bir kullanıcının verilerine rahatlıkla erişebilir.

Nitekim öyle de oldu. Aşağıda yer alan haberi okuyunuz

Snapchat uygulamasında ‘casus’ şoku

Snapchat Konumunuzu Nasıl Kullanıyor?

Snapchat 2017 yılında konum paylaşma aracı Snap Map’i tanıttı. Bu konumunuzu tüm arkadaşlarınızla veya arkadaşlarınızın bir kısmı ile paylaşmanıza izin verir.

The Verge , Snapchat kullanıcılarının yalnızca hikâyeler yayınlarken konumlarının paylaşıldığını düşündüğünü ancak bunun doğru olmadığını söylüyor.

Snapchat uygulamasına her yeniden girdiğinizde Snapchat konumunuzu güncelliyor ve konumunuzu arkadaş listenizle paylaşıyor. Bunun nasıl bir tehlike olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Snap Map’i devre dışı bırakmak istiyorsanız, Snapchat’in ilk adımlarında “Hayalet Modu”nu seçin. Snap Map için konum paylaşımını zaten etkinleştirdiyseniz, Haritayı görüntülerken sağ üstteki ayarları gösteren dişli çarka dokunun ve oradan Hayalet Modu’nu seçin.

Snapchat Gizlilik Politikası

Aşağıdaki bilgiler Snapchat’in Türkçe gizlilik politikası sayfasından alıntıdır:

Hizmetlerimizi Kullandığınızda Topladığımız Bilgiler

“Hizmetlerimizi kullandığınızda, hangi hizmetleri kullandığınız ve nasıl kullandığınız hakkında bilgiler toplarız. Örneğin belirli bir Hikaye’yi izlediğinizi, belirli bir reklamı belirli bir süre boyunca izlediğinizi ve birkaç Snap gönderdiğinizi bilebiliriz. Hizmetlerimizi kullandığınızda ne tür bilgiler topladığımızı biraz daha açıklayalım:

 • Kullanım Bilgileri. Hizmetlerimiz üzerinden yaptığınız işlemler hakkında bilgi toplarız. Örneğin şunlarla ilgili bilgi toplayabiliriz:
  • Görüntülediğiniz veya Snap’lere uyguladığınız filtreler, Göz At üzerinden izlediğiniz Hikayeler, Spectacles kullanıp kullanmadığınız veya gönderdiğiniz arama sorguları gibi hizmetlerimizi nasıl kullandığınızla ilgili.
  • İsimleri, iletişim saati ve tarihi, arkadaşlarınıza gönderip aldığınız mesaj sayısı, en fazla hangi arkadaşlarınız ile mesaj alışverişinde bulunduğunuz ve mesajları kullanımınız (örneğin, bir mesajı ne zaman açtığınız veya ekran görüntüsü aldığınız) gibi diğer Snapchat kullanıcıları ile nasıl iletişimde bulunduğunuzla ilgili.
 • İçerik Bilgileri. Özel çıkartmalar gibi hizmetlerimiz üzerinden oluşturduğunuz içeriği ve alıcının içeriği görüntüleyip görüntülemediği ve içerik ile birlikte sağlanan üst veri gibi oluşturduğunuz veya sağladığınız içerik hakkında bilgi topluyoruz.
 • Cihaz Bilgileri. Kullandığınız cihazlardan ve kullandığınız cihazlar hakkında bilgi topluyoruz. Örneğin şu bilgileri topluyoruz:
  • Donanım modeli, işletim sistemi versiyonu, cihaz belleği, reklam tanımlayıcılar, benzersiz uygulama tanımlayıcılar, yüklü uygulamalar, benzersiz cihaz tanımlayıcılar, tarayıcı tipi, dil, pil seviyesi ve zaman dilimi gibi donanım ve yazılımınız hakkındaki bilgiler;
  • ivmeölçer, jiroskop, pusula, mikrofon ve kulaklıkların takılı olup olmadığı gibi cihaz sensörlerinden alınan bilgiler ve
  • mobil telefon numaranız, hizmet tedarikçiniz, IP adresi ve sinyal gücü gibi kablosuz ve mobil ağ bağlantılarınız ile ilgili bilgiler.
 • Cihaz Telefon Rehberi. Snapchat’in işlevi arkadaşlarınız ile haberleşmek olduğu için onayınızı alarak cihazınızın telefon rehberinden bilgiler toplayabiliriz.
 • Kamera ve Fotoğraflar. Çoğu hizmetimiz, cihazınızın kamerası ve fotoğraflarınızdan resimleri ve diğer bilgileri toplamamızı gerektirmektedir. Örneğin kameranıza veya fotoğraflarınıza erişmemize izin vermediğiniz sürece Snap gönderemez ya da fotoğraf galerinizden fotoğraf yükleyemezsiniz.
 • Konum Bilgileri. Hizmetlerimizi kullandığınızda konumunuz hakkında bilgiler toplayabiliriz. Aynı zamanda onayınız ile GPS, kablosuz ağlar, baz istasyonları, Wi-Fi erişim noktaları ve jiroskop, ivmeölçer, pusula gibi başka sensörler içeren yöntemleri kullanarak tam konumunuz hakkında bilgiler toplayabiliriz.”

Snapchat’de Gizliliğiniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Rastgele Kullanıcılar Eklemeyin: Sizi arkadaş olarak ekleyen kişinin kim olduğunu bilmiyorsanız, onu kesinlikle eklememelisiniz. Bu hesaplar genellikle spam amaçlı içerik yollarlar veya size kimlik avı saldırıları için mesaj gönderebilirler. Bu kişileri eklemek, Snap Haritalar’daki hikayenizi veya konumunuzu bu tür sahte hesaplara karşı bir koz haline getirmenize neden olur.

Kullanıcı Adınızı veya Snap Kodunuzu Açıkça Paylaşmayın: Bu çok açık bir konu gibi görünüyor, ancak insanların sizi Snapchat’e eklemesini istemiyorsanız, kullanıcı adınızı veya Snapcode’unuzu insanlarla paylaşmayın. Bu bilgileri diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak, insanların Snapchat hesabınızı kolayca bulmasını sağlar. Tanımadığınız kişiler, konumunuzu veya diğer özel bilgileri bulmak için Instagram’ınızdan alabilecekleri bilgileri Snapchat bilgilerinizle birleştirebilir.

Hikayelerinizi Kimlerin Görebileceğini Kontrol Edin: Snapchat hikayelerinizi kimlerle paylaşabileceğiniz hakkında kontrol imkânı verir. Eğer sadece güvendiğiniz insanlarla hikayelerinizi paylaşmak istiyorsanız özel bir liste oluşturun ve hikayelerinizi sadece bu listedeki arkadaşlarınızla paylaşın.

Konumunuzu Snap Haritasında Paylaşmayın: Snapchat’te yeniyseniz, Snap Map’i ilk açtığınızda konumunuzu paylaşmanız istenecektir.

Yazımız burada sona ermiştir.

Bizi Telegram kanalımızdan takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Başka bir makalede görüşmek üzere esen kalın. 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.