Sosyal Deney: Bir ürünü kişisel verileriniz karşılığında satın almak ister miydiniz?

Güneşli bir günde çarşıya çıkıp dolaştığınızı ve mağazaları gezerken seyyar bir kahve satıcısının size bedava bir kahve sunduğunu ancak kahve karşılığında para yerine ödeme şekli olarak sizin kişisel verilerinizi almak istediğini düşünün. Kafanızı sallayıp verilen ikramı güzelce kabul ederken ve seyyar satıcının size ‘’Ürünümüzü denediğiniz için teşekkürler, şimdi ücret ödemeniz yerine kişisel verilerinizin bir kısmını bizimle paylaşmanız gerekiyor.’’ dediğini farz edin.

 Bu duruma tepkiniz ne olurdu?

İnsanları kişisel verilerini koruma konusunda bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiren Data Café, bu soruyu İsviçre’de halka sordu.

Kişisel verilerini paylaşma karşılığında kendilerine kahve sunulan insanların tepkileri de bir hayli farklı oldu. Bazıları duruma öfkeli bir bakış açısıyla yaklaşırken bazıları da hiç sıkıntı çıkarmadan durumu olduğu şekilde kabullendi. Bazıları ise kızıp bölgeyi terk etti.

Kahveyi ve kişisel verilerini vermeyi kabul eden birtakım topluluk sorulan sorulara kayıtsız kaldı. Kayıtsız kalan kişilere ise ‘’Verilerinizin hangi amaç doğrultusunda kullanılacağını biliyor musunuz?’’ gibi sorular sorulmasına rağmen birçoğu oralı olmayarak kahveyi ve verilerini vermeyi kabul etti.

Azınlıkta kalan bir güruh ise veri paylaşma konusunda bir dizi eleştirilerde bulundu. Bazıları verilerine ne olacağı hususunda büyük bir merak içerisindeydi.

Peki verilerini Data Cafe ile paylaşmayan ve alanı terk eden insanlar, sosyal medyada kullandıkları birçok sitede tepkilerini gerçekten bu şekilde ortaya koyuyor muydu? Maalesef bu sorunun cevabını bilemiyoruz.

 ‘Şartlar ve Koşullar Sözleşmesi’ her zaman olduğu gibi görmezden gelindi!

Kahve teklifini ve bunun yanında verilerini paylaşmayı kabul eden insanlar için hazırlanan Şartlar ve Koşullar Sözleşmesi bir sayfa uzunluğunda olmasına rağmen birçok insan tarafından görmezden gelindi. Katılımcılar o kadar tembeldi ki etkinliği düzenleyen kişilerden bir özet geçilmesini talep ettiler.

Sözleşme kısaca şu maddelerden oluşmaktaydı.

– Elde edilen veriler Zürih Üniversitesi sunucularında anonim bir şekilde saklanacak.

– Katılımcılar, online bir ankete katılma isteği içeren bir e-posta alacak.

– Anket verileri, Utah’da bulunan Qualtrics LLC şirketi aracılığıyla toplanacak ve proje sonrasında silinecek.

-Katılımcıların IP adresleri, konum bilgileri ve kullandıkları cihazlarla ilgili bilgileri de saklanacak.

Siz olsaydınız bu sözleşmeyi kabul eder miydiniz?

Data Cafe’nin kahve ikramını kabul eden kişilerden %35’i kişisel verileriyle ödeme yapmayı kabul etti.

Kişisel veriler karşılığında ödeme yapılan bu kafede, birçok insan verilerini paylaşmayı kabul ederken bir kısmı ise bu durumu bir türlü kabullenemedi. Ancak sorun kahve karşılığında verilerini paylaşmayan insanların internet ortamında şirketlere veya platformlara ‘gönüllü’ bir şekilde neredeyse çoğu bilgisini vermesindeydi.

Kahveyi kabul eden insanlar arasından %35’i kişisel verileriyle ödeme yapmayı kabul etti. Bu kişilere verilerini gönüllü bir şekilde vermelerinin nedenleri sorulunca, birçoğu verilerinin internetteki birçok yerde zaten mevcut olduğunu ve Data Cafe’ye güvendiklerini söyledi.

Katılımcıların bir kısmı artık verilerini paylaşma konusunda endişeli

Etkinliğe katılan kişiler 18-34, 35-50 yaşları arasında değişkenlik gösteriyordu. Katılımcıların %56’sı etklinlik sonucunda veri ve gizliliklerini paylaşma konusunda daha bir kuşkucu bakış açısı sergiledi. Katılımcıların birçoğu ise ücretsiz olarak kullandıkları mecralarda verilerini paylaşarak bir ödeme alternatifi oluşturduklarının farkında olmadıklarını aktardı. Bir kısım ise verilerinin fazla bir değer etmeyeceğini savundular.

Bu kişiler, kişisel verilerinin kötü bir şekilde kullanılabileceğinin farkındalar mıydı?Peki siz, normal bir ödeme şeklinin bulunmadığı bir yerde kişisel verileriniz karşılığında herhangi bir ürünü almayı kabul eder miydiniz?

Kişisel verilerimizin ne kadar önemli olduğu ve nasıl koruyacağımız hususunda bilinçlenmeliyiz

Genellikle insanların her gün ücretsiz bir şekilde kullandığı sosyal medya platformlarında ödeme şekli, kendi kişisel verilerini paylaşarak gerçekleştiriliyor. FacebookTwitterWhatsAppInstagram ve Google gibi birçok şirkete ‘’ücretsiz’’ olarak verdiğimiz bu kişiler veriler, verilerimizi işlemek, farklı kuruluşlarla paylaşmak, reklam gelirleri elde etmek ve benzeri amaçlar doğrultusunda sosyal medya mecraları tarafından kullanılıyor.

Yapılan bu sosyal deney sayesinde birçok insan, kişisel verilerinin değerini algılayıp, bunları dikkatsiz bir şekilde paylaşmanın tehlikeleri konusunda bilinçlendi. Günlük hayatında gelişigüzel şekilde birçok yere verilerini paylaşan insanlar, veri güvenliği ve veri kullanımı konusunda bilgi sahibi oldu.

Bilgilendirme sonrasında Data Cafe’ye sorulan sorular ise şu şekildeydi:

-Verilerimi korumak neden önemli? Zaten birçok şirket verilerime sahip.

-Şirketler kişisel verilerimle nasıl bir gelir elde ediyor?

-Google, WhatsApp, Facebook gibi sitelerin alternatifleri var mı?

-Verilerimi almaya çalışan sosyal medya platformlarını kullanmayı bırakmalı mıyım?

Çeviri: Salih Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.