Tutanota: Mahremiyet Gerekli Olduğunda

Tutanota Almanya merkezli güvenli bir e-posta hizmetidir.

Google gibi e-posta hizmetleri, e-posta iletilerinizi şifrelese de, şifreleme anahtarlarını ellerinde tuttukları için verilerinize istedikleri zaman ulaşabilirler.

Tutanota’yı diğer e-posta hizmetlerinden (Google,Yandex,Yahoo) ayıran şey, gizlilik odaklı yaklaşımı. Bu Tutanota’nın e-posta içeriklerine ulaşamadığı anlamına geliyor.

En azından Tutanota geliştiricilerinin iddia ettikleri şey bu. Gelin bu iddiaya yakından bakalım.

Verim: 4.6 ★★★★

Fiyat: ~ $ 1.18 / ay

Ücretsiz sürüm: Evet

Depolama: 1-10 GB

Tutanota Web sitesini ziyaret edin

Tutanota: artıları ve eksileri

Artıları

 • Ucuz
 • Günlük kayıt yok
 • Spam filtresi
 • 20 + desteklenen diller ( Türkçe dahil)
 • Şifreli takvim aracı

Eksileri

 • PGP ve IMAP desteği yok
 • Pahalı ekstra depolama

Özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tutanota’yı ziyaret edin

Tutanota özellikleri

Tutanota sadece basit bir e-posta hizmetini kullanıyor olamayacağınız kadar farklı özelliklere sahip. Tüm bu özelikler bir araya geldiğinde Tutanota’yı değerlendirmeniz daha da anlam kazanacaktır. İşte onu rakiplerinden ayıran şeyler:

 • Yeşil e-posta
 • Şifreli arama
 • Sıfır bilgi içeren takvim
 • E-posta takma adları

Yeşil e-posta

Tutanota merkezi ve sunucuları da dahil olmak üzere tamamen rüzgar enerjisinden üretilen elektrikle çalışır. Google’ın dünyanın en büyük kurumsal yenilenebilir enerji alıcısı olduğunu düşündüğünüzde, bu sizin için büyük bir artı olmayabilir. Ancak Tutanota uygulamaları cihazlarınızda daha az kalan kapsar ve daha düşük bir enerjiyle çalışırlar.

Şifreli arama özelliği

Tutanota’nın geliştiricileri, öğelerin yerel olarak şifresini çözen ve ardından belirli anahtar kelimeleri aramanızı sağlayan şifreli bir arama dizini ekledi .

Diğer e-posta hizmetleri e-posta iletilerini sunucularda sakladıkları için, e-posta kutusu için arama aracı sağlamak gayet basit ve kolaydır. Ancak söz konusu iletiler şifreli olunca bu iş bir hayli zorlaştırıyor.

Tutanota geliştiricileri şifreli e-posta iletilerinin şifrelerinin yerel cihazda çözülmesini ve şifreli iletilerde arama yapılmasını mümkün kıldı. Bu sayede hem kullanım kolaylığından, hem de mahremiyetten ödün vermemiş oldular.

Tutanota Takvimi

Takvim cihazınızda sahip olduğunuz en hassas araçlardan bir tanesidir. Nerede olacağınızı ve ne yapacağınızı takvim aracınızla planlarsınız. Bu riskin farkında olan Tutanota geliştiricileri, e-posta istemcilerine yerleşik şifreli bir takvim özelliği eklediler.

Tutanota takvimi hakkında önemli olan şey, takvim bildirimlerinin şifrelenmiş olmasıdır. Takvim aracı bulut tabanlıdır. Ancak verileriniz şifreli şekilde cihazınızda depolanır ve yerel olarak alınırlar.

E-posta takma adları (Premium özellik)

Tutanota e-postanız da takma adlar kullanarak izinizi gizleyebilir, sahte bot hesaplara karşı önlem alabilirsiniz. Takma e-posta adları almak için ayarlardan uzantılar bölümünü kontrol edin.

Bu ilginç özellik, genel e-posta adresinizin yerine geçebilecek e-posta adresleri kullanmanızı sağlar. Eğer takma e-posta adresiniz bir ileti alırsa bu genel e-posta kutunuza iletilir.

Eğer dijital parmak izinizi korumak ve spam iletilerini durdurmak istiyorsanız bu özellik gayet kullanışlıdır.

Gelen kutusu kuralları

Gelen Kutusu Kuralları, e-postaları daha posta kutunuza ulaşmadan düzenlemenize olanak tanır. Hangi kullanıcının e-postalarının hangi klasörlerde olacağını belirleyebilirsiniz. Mesajlarınızı filtrelemek ve posta kutunuzu gereksiz iletilerle boğulmasına izin vermek istemiyorsanız, her türlü filtre ve anahtar kelimeyi filtreleme aracına dahil edebilirsiniz. Ayrıca filtreleme aracını yine spam engellemek içinde kullanabilirsiniz.

Tutanota güvenliği ve gizliliği

Tutanota e-posta servisinin masamıza getirdiği temel gizlilik ve güvenlik özelliklerini gözden geçirelim:

 • Tutanota şifreleme
 • İki faktörlü kimlik doğrulama
 • Mahremiyet
 • Tutanota anonimliği

Tutanota şifreleme

Tutanota, bulmayı umabileceğiniz en güvenli e-posta hizmetlerinden birini sunmak için simetrik ve asimetrik olmak üzere iki şifreleme yöntemini kullanır. AES 128 askeri sınıf şifreleme ile birleştirilmiş RSA 2048 şifreleme.

Bir kullanıcı diğer Tutanota kullanıcılarına bir e-posta gönderdiğinde şifreleme, anahtar işleme ve anahtar değişim prosedürünü otomatikleştirecek şekilde uygulanır. Bu, özel şifreleme anahtarının, cihazdaki e-postalarınızın yerel olarak şifresini çözen Tutanota oturum açma parolanız gibi davrandığı anlamına geliyor. Uçtan uca şifreleme kullandığınızda, Tutanota bile e-postalarınızın içeriğini bilemez. Buna, e-posta konu başlıkları bile dahildir.

Diğer sağlayıcılarına e-posta gönderirken, anahtar değişimi otomatik değildir ve güvenli bir iletişim kanalı oluşturmak için özel şifreleme anahtarlarını manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir.

Ayrıca Tutanota, aktarım sırasında e-postaların güvenliğini sağlayarak güvenliği en üst düzeye çıkarmak için Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) şifrelemesi ekler. Bu Güvenlik Başlıkları raporuna göre, veri paketleri gönderirken ve alırken HTTPS kullanımını zorunlu kılar.

İki faktörlü kimlik doğrulama

Tutanota, hesap güvenliği için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) sunar.

Aegis Authenticator ve diğer çeşitli araçları kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulaması için kodlar oluşturabilirsiniz. Tutanota, posta kutunuza oturum açma yetkisi verirken birde koruma katmanı ekler. Bu durumda, şifreniz yanlış ellere geçerse, saldırgan e-posta kutunuza erişemez.

Mahremiyet

Tutanota merkezi Almanya’da bulunan bir e-posta servisidir. Almanya’da kullanıcı verileri, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) Alman versiyonu olan Bundesdatenschutzgesetz (BDSG) tarafından korunmaktadır.

Ayrıca, Tutanota, izleme girişimlerini etkisiz hale getiren gizlilik özelliklerini de e-posta hizmetine entegre eder. Örneğin, istemciler, ortak bir e-posta izleme mekanizması olan görüntülerin otomatik olarak yüklenmesini engeller. Ayrıca, gönderdiğiniz e-postalar üstbilgi verisi olmadan iletilir, bu IP adresinizi ortaya çıkarmak için üstbilgi verilerini kullanan yöntemleri boşa çıkarır.

Tutanota’nın anonimliği

Tutanota’nın anonim olup olmadığını hâlâ merak ediyorsanız, hesabınıza giriş yaparken, girişinizi yetkilendirmek için Tutanota sunucularına şifrenizin yalnızca bir karmasının gönderildiğini unutmamalısınız. Şifreleme yalnızca tek yönlü bir işlemdir, bu nedenle şifrenizi ondan (şifrenizin karma halinden) yeniden oluşturmaları imkansızdır.

Başka bir deyişle, Tutanota’nın şifrenizin ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Parolanızı unutursanız, hesabın oluşturulması sırasında ve hesabınızı oluşturduğunuzda ayarlar ekranından gösterilen, rastgele oluşturulmuş bir kurtarma kodu uygulamışlardır. Örneğin, şifreyi başka bir e-postaya göndererek e-postanızı sıfırlamanız mümkün değildir.

Web tarayıcı istemcisi

Tutanota’nın web istemcisinde E-postalar, Takvim ve Kişiler için üç farklı sekmeye sahipsinizdir. İkincisi, vCard 3.0 kullanarak kişilerinizi içeriye aktarabilirsiniz. Web istemcisi, istediğiniz her şeyi tek bir yerde tutmanızı sağlar. Tüm öğeler şifrelenmiştir, bu nedenle veri güvenliğiniz konusunda rahat olabilirsiniz.

Şifreli arama, 2FA ve spam kuralları için yapılandırmalar yapmak mümkündür. Uzman bir kullanıcıysanız, bu moda sadık kalmalısınız. Oturumlarınızın denetim günlüğüne şifrelenmiş IP adreslerini bile kaydedebilirsiniz.

Mobil uygulamalar

Uygulamalar, push bildirimleri, kaydırma hareketleri (cihazınıza bağlı olarak) ve tam metin arama özelikleriyle birlikte gelir. Mobil cihazlarınız ve masaüstü istemcileriniz arasında otomatik senkronizasyon sağlamanız mümkün, ancak masaüstünün çevrim dışı modu olmayacağını unutmayın.

Ayrıca Tutanota’nın Android sürümü herhangi bir Google hizmetini kullanmaz. Bugün birçok uygulama, bildirim ve konum servisleri için Google hizmetlerine güvenir.

Android için Tutanota uygulaması, Google servislerinden bağımsız çalışarak, Tutanota kullanmanız için Google servislerini kullanma ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır.

Yazımız burada sona ermiştir.

Bizi Telegram kanalımızdan takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Başka bir makalede görüşmek üzere esen kalın. 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.