Windows 10 İçin 10 Gizlilik Ayarı

Dikkat: Windows’un geliştiricisi Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı’nın PRISM Gözetleme ortaklarından biridir. Windows kullanmak kullanıcı mahremiyeti açısından doğru bir tercih olmayacaktır.

Buradaki tavsiyeler Windows’daki gözetimi azaltmaya çalışmak içindir. Ancak bu tavsiyelerin hiçbiri gerçek manada bir kullanıcı gizliliği sağlamayacaktır.

Kullanıcı verilerine saygı duyan bir işletim sistemi arıyorsanız GNU/Linux dağıtımlarından herhangi birini kullanmalısınız.

Windows 10 bize kullanıcı gizliliğini sağlamak için birçok seçenek sunuyor.

BAŞLAYALIM…

Vakit kaybetmeden Windows 10 ayarlarını hemen açalım

| Başlat Menüsü-Ayarlar

Burada aşağıda sıraladığımız değişiklikleri ayarlayacağız.

 1. Cortana’nın izinlerini sınırlayın
 2. Gizlilik dostu uygulamaları varsayılan uygulamalar yapın
 3. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamalarını kaldırın
 4. Oturum açma seçeneklerini değiştirin
 5. Genel gizlilik ayarlarını düzenleyin
 6. Güvenli Wi-Fi uygulayın
 7. Kontrol Teşhisi ve geri bildirimi
 8. Teslimat optimizasyonunu sınırla
 9. Aktivite (etkinlik) geçmişinizi yabancı gözlerden saklayın
 10. Daha fazla gizlilik ve güvenlik için Windows’u sanal bir makinede kullanma

1. Cortana’ya Sınırlar koyun

Cortona Windows 10’da yerleşik olarak gelen Windows ses asistanıdır. Cortona büyük miktarda veriler toplayıp bunları Microsoft ile paylaşıyor. Microsoft, Windows 10 için Cortona’nın kaldırılmasını bir hayli zorlaştırmış durumda.

Kaldırmak için bazı yollar olsa da, biz bu makalemizde Windows’un ses asistanını kaldırmadan onun izinlerini kısıtlamayı anlatacağız.

Windows ayarlarından arama kısmına “cortona” yazıp çıkan seçeneklerden “Cortona ayarları” bölümüne gidelim.

Görüntülenen İzinler sayfasında Cortana’nın bu cihazdan erişebileceği bilgileri yönet seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada Cortana’nın hangi bilgileri görebileceğini ve kullanabileceğini ayarlayabilirsiniz. Cortana’yı mümkün olduğunca devre dışı bırakmak istediğimizden, tüm seçenekleri kapatmanızı öneririm: Konum; Kişiler, e-posta, takvim ve iletişim geçmişi; ve Tarama geçmişi.

Ardından, sayfayı aşağı kaydırın ve Konuşma gizliliği ayarları bağlantısını tıklayın. Windows 10’un sözlü komutları anlayabilmesi çok güzel olsa da, konuşma tanımanın çalışma şekli bir gizlilik riskidir. Cortana ve diğer bazı uygulamalar, Microsoft tarafından sağlanan çevrim içi konuşma tanıma özelliklerine güvenir. Bu, söylediklerinizi dinledikleri ve analiz etmek üzere Microsoft’a gönderdikleri anlamına gelir.

Microsoft’a ses verilerinizi kötüye kullanmaması konusunda güvenmiyorsanız, çevrim içi konuşma tanımayı devre dışı bırakmanızı öneririm. Bu, Cortana’nın ve diğer bazı uygulamaların sesli komutlara yanıt vermesini engeller, ancak büyük bir gizlilik riskini ortadan kaldırır.

Cortana düğmesini gizle

Neredeyse bitti. Cortana’nın herhangi bir şey yapmasını istemediğimiz için Cortana düğmesini Windows görev çubuğundan kaldırmak mantıklıdır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Windows masaüstünde, görev çubuğuna sağ tıklayın.
 2. Görünen menüde Cortana düğmesini göster seçeneğinin işaretini kaldırın.

Cortana hala orada olacak olsa da, bu basit değişiklikler, Cortona ses tanımlama aracının oluşturduğu gizlilik riskini en aza indirecektir.

2. Gizlilik dostu uygulamaları varsayılan uygulamalar yapın

Windows 10 varsayılan olarak birçok Microsoft uygulaması ile gelir. Kullanıcı gizliliğine önem veren uygulamaları Windows’un varsayılan uygulamalarıyla değiştirmek işlerinizi daha da kolay hâle getirecektir.

Varsayılan bir uygulamayı değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Windows Ayarlarından Uygulamalar bölümünü seçin. Bu, sizi uygulamalara ve uygulama seçeneklerine götürecektir.
 2. Pencerenin sol tarafındaki menüde Varsayılan uygulamalar’ı seçin.
 3. Aşağı kaydırın Varsayılan uygulamalardan Microsoft Edge’i (geçerli web tarayıcısı) seçin. Şimdi önünüze bir uygulama listesi çıkacak.
 4. Liste, kurulu tüm web tarayıcılarını görüntüler. Listeden Firefox’u seçin ve biraz bekleyin. Firefox artık Varsayılan uygulamalar listesinde gözükecek.

Not : Firefox’u seviyoruz çünkü, Firefox son derece özelleştirilebilir ve gizliliğe saygı duyan bir tarayıcı. Firefox gizlilik ayarları kılavuzumuzu inceleyin.

3. Başlangıçta çalışan ve istenmeyen uygulamalarını ortadan kaldırın

Windows 11 çalışmaya başladığında otomatik olarak çalışmaya başlayan bazı yüklü uygulamalar ile birlikte gelir. Bu uygulamalardan herhangi birini kaldırmak telemetrileri azaltacakken pil ömrünü de arttıracaktır.

Windows çalışmaya başladığında hangi uygulamaların otomatik olarak çalışmaya başladığını görmek istiyorsanız, Uygulamalar penceresinde sağ alt tarafta yer alan Startup ( başlangıç) seçeneğini tıklayın.

4. Oturum Açma seçeneklerini değiştirin

Windows burada gizliliğinizi riske atacak birkaç şey yapıyor. Oturum açma seçeneklerinde ince ayarlar yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Windows ayarlarından Hesapları seçin. Bu bölüm hesap bilgilerinizi gösterecek.
 2. Pencerenin sol tarafındaki menüde Oturum açma seçeneklerine tıklayın.
 3. Pencerenin sağ tarafındaki , Gizlilik seçeneklerine gidin .
 4. Gizlilik ayarlarında mevcut her iki seçeneğide Kapalı olarak ayarlayın

5. Genel gizlilik ayarlarını düzenleyin

Şimdi Windows ayarlarından Gizlilik bölümüne gitmemiz gerekiyor.

Windows 10 Genel gizlilik seçeneklerini bulmak için:

 1. Windows Ayarlarından seçin Gizlilik . Buradan Genel gizlilik sayfasını açın.
 2. Burada yapılacak en iyi şey, tüm seçenekleri kapatmaktır. Buradaki tüm seçenekler, Microsoft’un Windows 10’da ne yaptığınız hakkında bilgi toplamasına izin vermek içindir. Windows’u kullanmak için bunların hiçbirine ihtiyacınız yoktur. Bunlardan herhangi birini açık bırakmak, Microsoft’un verilerinizi toplayıp hakkınızda daha büyük bir profil oluşturmasına yardımcı olur.

6. Güvenli Wi-Fi’yi uygulayın

Ana Wi-Fi sayfasında yapılacak bir değişiklik var. Rastgele donanım adreslerinin kullanımını etkinleştirmek

Kullanılabilir Wi-Fi ağları ararken Wi-Fi bulma aracınızın ağlara ilettiği şeylerden biri, sisteminizin fiziksel MAC adresidir . Bazı yerlerde (örneğin bir alışveriş merkezi), bir yeri ziyaret ettiğinizde, hareketlerinizi vb. izlemek için MAC adresleri kullanılabilir. Wi-Fi donanımınız tarafından destekleniyorsa rastgele donanım adresleri kullanmak, ağları tararken ağlara sahte MAC adresleri gönderir. Bu sizi takip etmeyi çok daha zor hale getirecektir.

Wi-Fi sayfasında bu ayarları değiştirmek için:

 1. Windows Ayarlarından seçin Ağ & İnternet .
 2. Soldaki menüde Wi-Fi öğesini seçin . Bu, Wi-Fi sayfasını açar
 3. Aşağıda Rastgele donanım adresleri kullan seçeneğini aktif edin.

7. Kontrol teşhis ve geri bildirim

Windows’un Microsoft’a gönderdiği verileri mümkün olduğunca sınırlamak istiyoruz. Bunu yapmak için, tanılama ve geri bildirim sekmesindeki birkaç ayarı değiştirmemiz gerekir.

İşte yapmanız gerekenler:

1. Windows ayarlarından Gizliliği seçin

2. Pencerenin sol tarafındaki menüde Teşhis ve geri bildirim öğesini seçin. Burası bize Tanılama ve geri bildirim sayfasını açacaktır.

3. Diagnostics data (teşhis verilerini) Temel olarak ayarlayın. Bu, Windows’un ziyaret ettiğiniz web siteleri ve çalıştırdığınız uygulamalar gibi kişisel verilerinizi Microsoft’a göndermesini engeller.

4. Alt kısımda yer alan mürekkep oluşturma ve yazma verilerini gönderme seçeneğini kapatın.

8. Teslimat Optimizasyonunu Sınırlayın

Windows 10, güncellemeleri daha hızlı indirmek için bazı hilelere başvurmakta. Microsoft bunu kendi web sitesi dışındaki konumlardan güncelleme bilgilerini çekerek yapar.

Özellikle, bağlı olduğunuz yerel ağdaki diğer makinelerden ve İnternet’teki diğer bilgisayarlardan güncellemeler alabilir. Buradaki fikir, Windows güncellemelerinin indirme yükünü paylaşmaktır.

Ağdaki diğer bilgisayarlardan veya hatta İnternet’teki rastgele makinelerden güncellemeleri indirmek birçok saldırıya davetiye çıkarmaktır.

Bu tür bir indirme şekline izin verilmesinin, başkalarının bilgisayarına gelen güncellemelerin bir kısmının bilgisayarınızdan indirebileceği anlamına geldiğini de unutmayın.

Windows 10 için gelen güncellemeleri yalnızca doğrudan Microsoft’tan aldığınızdan emin olmak için şu adımları izleyin:

 1. Windows Ayarlarından seçin Güncellemeler & Güvenlik . Burası, Windows güncelleme sayfasını açar .
 2. Pencerenin sol tarafındaki menüde yer alan Teslim İyileştirme‘yi seçin.
 3. Diğer bilgisayarlardan yüklemelere izin ver seçeneğini kapatın.

9. Etkinlik geçmişinizi sadece siz bilin

Windows 10 etkinliklerinizi takip edebilir. Windows tarafından kaydedilen “etkinlik geçmişi”, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız uygulamalar ve hizmetler hakkında bilgileri içerir ve Windows tüm bu bilgileri Microsoft ile paylaşır.

Etkinlik geçmişinizin Microsoft ile paylaşılmasını durdurmak istiyorsanız şu adımları takip edin:

 1. Windows ayarlarından seçin Gizlilik
 2. Pencerenin sol tarafındaki menüden etkinlik geçmişi’ni seçin
 3. Etkinlik geçmişimi bu cihazda sakla seçeneğinin işaretini kaldırın.
 4. Etkinlik geçmişimi Microsoft’a gönder seçeneğinin işaretini kaldırın.

10- Daha fazla gizlilik ve güvenlik için Windows’u sanal bir makinede kullanma

Birçok kimsenin iş hayatında veya belirli uygulamalara erişmesi için Windows kullanması gerekebilir. Bu yüzden “Linux kullanın” sözü bu noktada işe yaramayacaktır.

Ancak Windows 10’u sistemden tamamen izole edilmiş sanal bir makinada kullanmak mümkün. Virtualbox (Linux, Windows ve MacOS için kullanılabilir) ana bilgisayarınıza farklı işletim sistemleri kullanmanıza izin veren bir sanal işletim sistemidir. Gerek Virtualbox gerekse de Windows 10’u çalıştırmak tamamen ücretsizdir.

Virtualbox’ın sağladığı en büyük özellik sisteminizin geri kalanından ayrı, tamamen yalıtılmış bir ortam sağlamasıdır. Bu herhangi bir GNU/Linux dağıtımı ile Windows 10’u aynı anda kullanabilmeniz demektir.

Virtualbox bu yöntemle Windows işletim sisteminizi, verilerinizin ve dosyalarınızın geri kalanından ayrı güvenli bir şekilde koruyacak ve izole edecektir.

Yazımız burada sona ermiştir.

Bizi Telegram kanalımızdan takip etmeyi ve sohbet grubumuza dahil olmayı unutmayın.

Başka bir makalede görüşmek üzere esen kalın. 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.