WindowsFX 10 : Windows’un kendisinden daha fazla Windows’a benzeyen bir Linux

Microsoft, Windows 7’nin fişini çekip Windows 10’u kullanmaya mecbur bıraktığından beri birçok insan Windows 10’u çok sevemedi ve desteği tamamen kesilmiş olan Windows 7’de kalmaya devam etti.

Tabii bazı Linux dağıtımları bu fırsatı kaçırmadı. Birçok Linux dağıtımı Windows’a benzer bir arayüz ve kullanım sunarak Windows kitlesini kendisine çekmeye çalıştı.

Ancak Windows 7 artık geride kaldı ve Linux dağıtımları artık çok daha kullanışlı, KDE ve GNOME gibi daha kullanılabilir arayüzler sunuyor. Kabul etmek gerekir ki gene de Windows’a alışmış birinin Linux’a alışması pek kolay olmayacaktır. Ancak artık bununda bir çözümü var.

Windows 10’a geçmeden Windows 10 kullansanız nasıl olur? Sizi WindowsFX 10 ile tanıştırayım. Kendisi Windows 10’a Windows’dan daha çok benziyor. WindowsFX 10’un geliştiricileri Windows 10 arayüzünü gerçekten mükemmel bir şekilde kopyalamış. Bu Windows arayüzünü özleyen ancak onu kullanmak istemeyen kullanıcılar için tasarlamış Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı.

Unutmayın bu gerçek bir Windows değil ve ayrıca kendine ait bir ses asistanı var.

Başlat menüsünden pencere temasına kadar, muhteşem bir şekilde Windows kullanıyormuşuz izlenimi veriyor. Düzen, masaüstü simgeleri, önyükleme ekranı ve güç seçeneği yerleştirme, bildirim alanı ve köşedeki hızlı ayarlar simgeleri….

Her şeyi ile bir Windows 10 kopyası

Yabancılık çekmeyeceklerinden ailenizi ve arkadaşlarınızı rahatlıkla kullanmaya ikna edebilirsiniz.

Windows 10’un bu kadar çok yönünü nasıl kopyalamayı başardıkları tam bir muamma. Görev çubuğu, simgeler, bildirim alanı, hatta ses asistanı. Cortana’ya benzeyen ve sizinle etkileşime girebilen ve sorularınızı cevaplayabilen asistanı ayarlamayı da başardılar.

Ayarlar sayfasını da aynen benzetmişler.

İlk başta KDE plazma masaüstü ortamına dayandığını düşündüm ancak yanıldıldım. Hiçbir Linux masaüstü ortamına dayanmıyor. Görümümü tanıdık gelen Ayarlar, Sistem hakkında sayfası ve Görev yöneticisi bölümlerini içeriyordu. Deneyim o kadar yakın ki, Skype gibi bazı Microsoft uygulamalarını kutudan çıkardılar. Uygulama mağazası bile Windows uygulama mağazası simgelerini kullanıyor.

Windows’a ait yürütülebilir dosyaları Wine ile çalıştırır.

Windows yazılımlarını wine ile çalıştırabilirsiniz. Gene Libreoffice gibi bazı uygulamalar MS Office gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da Son kullanıcı deneyimi için muhteşem bir avantaj.

Kurulum

Ancak unutmayın bu hala bir Linux.

Görünüşe göre WindowsFX 10 fazla bir şey gerektirmiyor. Çift çekirdekli 64bit CPU, 2 GB RAM ve tek ihtiyacınız olan bir patates bilgisayar. ( eski bilgisayarları tanımlamak için kullanılan bir ifade daha fazla bilgi almak için tıklayın)

Intel / AMD için WindowsFX 10’u buradan indirin. Ve Raspberry Pi ve diğer sistemler içinde buradan indirin.

ISO’yu indirmeyi tamamladıysanız, şimdi onu bir pendrive’a yazma zamanı. Bu görev için Unetbootin veya Balena Etcher kullanabilirsiniz. Şimdi iso / disk görüntüsünü seçmeniz ve ISO’yu yüklemek istediğiniz USB sürücüsünü seçmeniz gerekiyor.

Sonra sisteminizi önyükleme modunda yeniden başlatın ve USB cihazınızı önyükleme sürücüsü olarak seçin. WindowsFX 10, işletim sistemini Sabit Diskinize kurmak için Calamares kullanır. Ekrandaki kılavuzu izleyin ve sonra kurulumunuz hazır olacaktır. Kurulum tamamlandığında sistemi yeniden başlatın ve keyfini çıkarın.

Kaynak : https://nixfaq.org/2020/07/windowsfx-10-windows-clone-that-is-more-windows-than-windows-itself.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web sitesi gizliliğinizi ihmal etmeyecek şekilde çerezler kullanır.